Kontrola Dostępu

2023-01-31

Celem systemu kontroli dostępu jest skuteczne zarządzanie dostępem użytkowników do wyznaczonych stref, w określonym czasie i na indywidualnie zdefiniowanych warunkach. System ten służy nie tylko ochronie dóbr materialnych, ale przede wszystkim podnosi stopień bezpieczeństwa i pomaga chronić ludzi.

 

Kontrola dostępu ma szeroki zakres zastosowań, co w połączeniu z łatwością wdrożenia tworzy idealną podstawę do budowy skutecznego systemu zabezpieczeń. Istotną zaletą kontroli dostępu jest kompatybilność z innymi systemami zabezpieczeń (CCTV, alarmowymi), dzięki czemu ich integracja nie stanowi problemu, a wspólne działanie pozwala na jeszcze lepsze rozwiązania. 

 

Najpopularniejszą formą kontroli dostępu jest zaprogramowanie własnego kodu autoryzacyjnego, tzw. kodu PIN. Jest to praktyczna opcja, jednak stosunkowo łatwo jest zdobyć kod dostępu np. osobom niepożądanym lub zwyczajnie zapomnieć go. Kolejnym równie częstym rozwiązaniem jest dostęp w formie spersonalizowanej karty (breloka). Zapewnia ona średni stopień ochrony, jednak zdecydowanie wyższy niż tradycyjny klucz. W przypadku zgubienia karty, administrator posiada możliwość jej dezaktywacji w systemie i w razie potrzeby wygenerowania nowej. W sytuacji, gdy zgubimy klucz, jedyną opcją jest wymiana wszystkich zamków. Ponadto karty oraz breloki dostępowe jesteśmy w stanie dowolnie programować, udzielając danej grupie lub pojedynczym osobom dostęp do wyznaczonych pomieszczeń lub stref. Posiadamy również możliwość kontroli oraz monitorowania użycia kart.

Można też zastosować rozwiązanie hybrydowe, czyli dwuetapową weryfikację użytkownika. Przykładowo najpierw będzie on musiał przyłożyć kartę do czytnika, a następnie wpisać kod dostępu

.

 

Zdecydowanym liderem w zakresie kontroli dostępu i jednocześnie rozwiązaniem, które zapewnia wysoki stopień ochrony jest czytnik biometryczny. Weryfikuje on tożsamość osoby przy użyciu unikalnych danych i cech. W przeciwieństwie do kart, tokenów czy kodów PIN, nie musimy pamiętać hasła i martwić się, że przedmiot umożliwiający wejście zostanie zgubiony.

Jest wiele rodzajów czytników biometrycznych, m.in. bazujące na: rozpoznawaniu linii papilarnych, geometrii twarzy, skanie tęczówki oraz siatkówki oka, rozpoznawaniu głosu, weryfikacji podpisu, geometrii palców i dłoni. Wszystkie te czytniki mają jedną wspólną cechę – są unikatowe i niezmienne, czyli jednym słowem praktycznie niemożliwe do podrobienia.

Osoba zarządzająca takim systemem kontroli dostępu posiada bazę danych zawierającą informacje o konkretnych użytkownikach – unikalny numer, zakres dostępu, statystyki obecności.

Zaawansowane kontrolery dostępu oprócz funkcji detekcji twarzy potrafią też wykonać automatyczny pomiar temperatury, co pozwala jeszcze skuteczniej kontrolować bezpieczeństwo w obiekcie.

 

 

 

 

Ważną opcją jest możliwość zaprogramowania czasu, w którym użytkownikowi zostanie przyznany dostęp do konkretnych stref. Harmonogramy czasowe to świetne rozwiązanie np. w przypadku, gdy zatrudniamy firmę sprzątającą, która pracuje w ustalonych godzinach. Jesteśmy w stanie zaprogramować karty ekipy sprzątającej na dany dzień tygodnia, a nawet dokładną godzinę, udzielając dostępu tylko do wyznaczonych pomieszczeń. Oczywiście wykorzystać to można również w przypadku pracowników firmy. Mając ustalony grafik możemy zaprogramować dostęp tak, iż dany pracownik ma możliwość wejścia do pomieszczeń jedynie w wyznaczonych godzinach pracy z małym marginesem. Poza wyznaczonym czasem zaś, dostęp będzie niemożliwy.

W systemie zostaną także zapisane wszelkie próby nieautoryzowanego wejścia, co często jest wartościową informacją dla osoby kontrolującej bezpieczeństwo.

Systemy kontroli dostępu mogą współpracować z systemami alarmowymi, co umożliwia zarówno szybkie zablokowanie wszystkich wejść do obiektu, jak i odblokowanie każdego przejścia np. w przypadku alarmu czy zagrożenia pożarowego.

Integracja z monitoringiem pozwala na wideoweryfikację zdarzeń. Automatyczny zapis zdjęć lub krótkich wideo w momencie wejścia i wyjścia osoby pozwala na gromadzenie wiarygodnego materiału dowodowego, który może okazać się bezcenny w przypadku konieczności ustalenia ciągu zdarzeń z przeszłości.

Przykładowe zastosowania Kontroli Dostępu:

  • zakłady pracy
  • hotele
  • galerie handlowe
  • baseny, siłownie
  • szpitale, lotniska, dworce
  • obiekty użyteczności publicznej.

 

Kontrola dostępu ułatwia ewidencję czasu pracy

System RCP (Rejestracja Czasu Pracy) to coraz chętniej wykorzystywane przez pracodawców narzędzie. Pozwala on precyzyjnie określić czas pracy, obecność i generować dokładne raporty o każdym pracowniku. Gwarantuje to dokładność danych oraz usprawnia działanie firmy dzięki automatyzacji zadań, również tych związanych z przygotowaniem zestawień obecności dla działu kadr, potrzebnych do naliczenia wynagrodzeń. Ewidencja czasu pracy możliwa jest ze względu na rozróżnienie użytkowników, niezależnie od wybranej metody autoryzacji. Wydawać by się mogło, iż system ten jest drogi ze względu na potrzebę montażu wielu urządzeń. Koszt systemu RCP może jednak być stosunkowo niski, jeśli nie potrzebujemy rozbudowanych funkcjonalności. Podstawową ewidencję czasu pracy prowadzić bowiem może nawet jedno samodzielne urządzenie. Podstawowym kryterium jest ilość pracowników, którą system ma kontrolować.

Całym systemem możemy zarządzać zdalnie. Aktualnie praktycznie do każdego urządzenia KD są dostępne dedykowane narzędzia i oprogramowania na komputer czy smartfon. Oszczędność czasu i funkcjonalność takiego rozwiązania zdecydowanie przemawia za jak najszybszym wdrożeniem go w swojej firmie.