Jak wybrać kamerę do monitoringu?

2019-09-26

 

Jak wybrać kamerę do monitoringu? Chcąc samemu rozplanować system monitoringu rzucani jesteśmy na głęboką wodę. Do wyboru mamy systemy cyfrowe i analogowe. Kamery i rejestratory...

Jak wybrać kamerę do monitoringu?

Chcąc samemu rozplanować system monitoringu rzucani jesteśmy na głęboką wodę. Do wyboru mamy systemy cyfrowe i analogowe. Kamery i rejestratory posiadają wiele rożnych funkcji, których znaczenia nie znamy. Na rynku dostępne są rożnego rodzaju modele urządzeń, przez co potrzebujemy dużo czasu, aby zrozumieć za co odpowiedzialna jest każda funkcja, na co zwrócić uwagę i jakie urządzenia będą dla nas odpowiednie. Poniżej postaramy się wyjaśnić najważniejsze funkcje oraz pokrótce opisać, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie kamery do monitoringu wybrać. Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć związanych z systemami monitoringu, którymi operować będziemy w drugiej części poradnika.

 

CCTV (Closed-Circuit TeleVision) – w dosłownym tłumaczeniu to telewizja o zamkniętym obwodzie. System przesyłu obrazu z kamer do urządzeń rejestrujących lub monitorów, o ograniczonym obszarze działania. Stosowany we wszelkich obiektach, gdzie zachodzi konieczność monitorowania.

Promiennik IR – promiennik podczerwieni, jest dodatkowym wyposażeniem kamery, który umożliwia doświetlenie obrazu (np. w nocy) w miejscu, gdzie nie jest możliwe zastosowanie zwykłego białego światła. Obecnie w większości kamer wykorzystywane są diody LED o wysokiej efektywności, a same promienniki mają różny zasięg i kąt oświetlenia.

WDR (Wide Dynamic Range) – jest to funkcja umożliwiająca uzyskanie szerokiego zakresu dynamiki naświetlenia. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dobrej widoczności, gdy w kadrze znajduje się bardzo jasny punkt światła oraz ciemniejsza część. Bez WDR światło oślepiłoby obiektyw i ciemniejsza część byłaby niewidoczna. WDR wyrównuje poziomy światła, aby uzyskać dobrą widoczność zarówno w świetle, jak i zaciemnionej części kadru.

DNR (Digital Noise Reduction) – czyli cyfrowa redukcja szumów. Funkcja redukuje szumy, bądź rozmycia obrazu, które powstają podczas całkowitego lub niedostatecznego poziomu światła.

EIS (Electronic Image Stabilization) – elektroniczna stabilizacja obrazu. Funkcja w kamerze umożliwiająca redukcję drgań kamery wywołanych na przykład mocnymi podmuchami wiatru lub drżeniem podłoża.

HLC (Hightlight Compensation) – technologia umożliwiająca zredukowanie padania mocnego światła reflektorów. Zastosowanie takie doskonale sprawdza się w kamerach do odczytywania tablic rejestracyjnych.

BLC (Backlight Compensation) – funkcja stosowana w prawie każdej kamerze, odpowiadająca za kompensacje światła wstecznego. Dzięki niej, gdy kamera zostanie wystawiona na źródło mocnego światła np. (słońce) pierwszy plan wciąż będzie wyraźny i dobrze oświetlony.

Motozoom – funkcja w kamerze pozwalająca na optyczne przybliżanie i oddalanie obrazu, bez utraty jakości tak, jak ma to miejsce w zoomie cyfrowym.

EXIR – nowoczesny promiennik, stosowany w wysokiej jakości kamerach. Jedna dioda pozwalająca na równomierne doświetlenie obrazu. Aby kamery nie oślepiały samych siebie, promiennik jest oddzielony od obiektywu.

LPR (License Plate Recognition) – funkcja w kamerze umożliwiająca pobieranie tablic rejestracyjnych pojazdów. W wielu kamerach, które posiadają tę funkcję, istnieje możliwość zintegrowania kamery na przykład ze szlabanem zabezpieczającym wjazd na teren parkingu.

ROI (Region of Interest) – funkcja umożliwiająca poprawę jakości obrazu na zaznaczonym obszarze, ograniczając przy tym jakość pozostałego obszaru. Dzięki temu w przypadku słabej przepustowości łącza zostanie zredukowane jego obciążenie, a także pozwoli na oszczędność miejsca HDD.

Kompresja H.265+ – standard kompresji obrazu. Kodek h.265+ pozwala na zmniejszenie rozmiaru zapisywanych danych o ponad 80% w stosunku do pierwszej generacji kodeków. Opierając się na nim zainstalować można ponad 4 razy więcej kamer na istniejącej już sieci.

FPS (frames per second) – liczba klatek wyświetlanych na sekundę. Filmy kinowe wyświetlane są z prędkością 24fps, filmy w telewizji czy na komputerze zazwyczaj odtwarzane są z prędkością 24-30fps, i te liczby potrzebne są do pełnej płynności obrazu. Aby zaoszczędzić miejsca na dysku kamery oferują też wysokie rozdzielczości z mniejszą liczbą FPS jak np. 6, 10 czy 15. Film wtedy jest mniej płynny, a wraz z mniejszą liczbą klatek zamienia się bardziej w pokaz slajdów, jednak przy zapisie danych ważna jest również ich ilość. Mniejsza liczba klatek pozwoli równie dobrze zidentyfikować intruza, a przy okazji pozwoli zachować nagrania z dłuższego okresu.

ICR (Infrared Cutfilter Removal) – mechaniczny filtr podczerwieni to element odpowiedzialny za sterowanie promieniami podczerwieni. Podczas zmiany natężenia światła jest on przysuwany bądź odsuwany od matrycy kamery. W nocy jest on zdejmowany z sensora przez co umożliwia dotarcie większej ilości światła, czego skutkiem jest rozjaśnienie obserwowanego planu.

Maska prywatności – funkcja w kamerze umożliwiająca stworzenie wirtualnej maski na nagrywanym obszarze. Wykorzystuje się je do zakrycia na przykład okien, aby uszanować prawo do prywatności.

PoE (Power Over Ethernet) – jest to technologia umożliwiająca podłączenie zasilania i sieci za pomocą jednego przewodu, bez konieczności stosowania dodatkowego zasilania. Istnieje kilka standardów PoE, jak Poe+, High PoE, Super-PoE.

P-IRIS – funkcja umożliwiająca dostosowanie poziomu oświetlenia, np. w zamkniętych, przeszklonych pomieszczeniach, a jednocześnie oświetlonych mocnym światłem z zewnątrz. Regulując otwarcie przysłony do matrycy wpuszczane jest mniej lub więcej światła, tak aby obraz był czytelny.

Auto-Tracking – funkcja stosowana w kamerach obrotowych PTZ, umożliwiająca śledzenie wykrytego obiektu.

PTZ (Pan/Tilt/Zoom) – funkcja odnosząca się do kamer obrotowych umożliwiająca sterowanie kamerą w poziomie, pionie, a także przybliżenie optyczne i cyfrowe. Nowoczesne kamery obrotowe mają możliwość patrolowania określonych tras, czyli konfigurację tzw. presetów: obserwowania stałych punktów lub auto-tracking.

ONVIF – standard pozwalający na zapis obrazu w przypadku, gdy rejestrator i kamera pochodzą od różnych producentów. Za jego pośrednictwem użytkownik ma możliwość konfigurowania ustawień audio, wideo, ustawień PTZ, a nawet wejść i wyjść przekaźnikowych.

Kamery Turbo-HD – linia kamer analogowych firmy Hikvision, rejestrująca obraz w jakości HD, do 4K. Kamery z tej linii nie wymagają konfiguracji, wystarczy je zasilić, a drugim kablem połączyć z rejestratorem celem uzyskania wizji. Nowsze serie zostały wyposażone w sprzętowy WDR 120dB, nowoczesny promiennik EXIR czy technologię PoC (analogiczną do PoE, jednak do zastosowania w systemach analogowych).

Kamery IP – linia kamer cechująca się wyższymi rozdzielczościami dochodzącymi nawet do 12 MP, oraz posiadających zaawansowaną analitykę obrazu, jak: przekroczenie linii, sygnalizacja wejścia w zaznaczony obszar, wykrycie kradzieży przedmiotu, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, kamery z mapami ciepła oraz zliczające ludzi.

Adres IP – jest unikalnym adresem każdego urządzenia, które funkcjonuje w sieci. W przypadku monitoringu dotyczy on kamer IP i rejestratorów. Dzięki niemu możliwe jest bezpośrednie połączenie z danym urządzeniem w sieci.

P2P (Peer to Peer) – znana bardziej jako „Chmura”. Usługa sieciowa, która w przypadku CCTV umożliwia połączenie się z kamerą IP, rejestratorem bez względu na rodzaj łącza: stałe, zmienne lub Internet mobilny. Zalecana głównie wszystkim użytkownikom posiadającym zmienny adres IP, chcącym połączyć się z urządzeniem bez skomplikowanej konfiguracji.

AWB (Automatic White Balance) – jest to automatyczny balans bieli. Kolejna funkcja stosowana w kamerach, za pośrednictwem której kamera może prawidłowo odwzorować kolory w zależności od rodzaju oświetlenia.

AES (Automatic Electronic Shutter) – funkcja odpowiadająca za automatyczną regulację czasu otwarcia migawki, dostosowując tym samym czas ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych.

DC (Direct Current) – oznaczenie prądu stałego, w którym zwrot oraz kierunek przepływu prądu jest stały. W przypadku monitoringu najczęściej stosowany sposób zasilana kamer.

AC (Alternating Current) – oznaczenie dla prądu zmiennego, w którym wartość natężenia zmienia się w sposób sinusoidalny. Prąd AC, głównie stosowany jest w kamerach PTZ.

Wyjście alarmowe – jest to wyjście stosowane w rejestratorach, umożliwia ono np. w przypadku wykrycia przez kamery intruza powiadomienie centrali monitorującej, aby ta mogła odpowiednio zareagować na dane zdarzenie.

Switch POE – urządzenie stosowane w monitoringu, pozwalające na zasilenie kamer IP przez technologię PoE.

Auto-Focus – określenie dotyczy obiektywu, który samoczynnie reguluje ogniskową celem uzyskania odpowiedniej ostrości obrazu.

Bitrate – dotyczy cyfrowej szerokości pasma, za pośrednictwem której można określić z jaką częstotliwością są przekazywane dane. Wyraża się go w bitach na sekundę i im jest on większy, tym więcej danych można przesłać.

CIF (Common Intermediate Format) – format obrazu o rozdzielczości 352×288 pikseli odnoszący się to telewizji analogowej.

Czułość – określenie dotyczy ilości światła, jaka jest konieczna do otrzymania standardowego obrazu z kamer. Najczęściej wyraża się ją w jednostce światła „lux”.

HDMI (High Definition Multimedia Interface) – interfejs umożliwiający przesyłanie audio i wideo w dużej rozdzielczości. Najczęściej służy do połączenia rejestratora z monitorem.

IP (Ingress Protection) – stopień ochrony, potocznie nazywany klasą szczelności. Określa on stopień ochrony kamery przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak kurz, deszcz czy śnieg.

IK – stopień ochrony, potocznie nazywany klasą odporności. Określa on stopień ochrony kamery przed uszkodzeniami mechanicznymi.

OSD (On Screen Display) – menu ekranowe. Technologia stosowana w nowoczesnych kamerach, pozwalająca na konfigurację jej parametrów na ekranie komputera lub telewizora.

VGA (Video Graphics Array) – interfejs służący do transmisji obrazu, wykorzystywany w rejestratorach do połączenia ze standardowymi monitorami.

Transformator Video – złącze służące do transmisji obrazu z kamery do rejestratora i z rejestratora do kamery za pośrednictwem kabla UTP (skrętki).

Skrętka komputerowa (kabel UTP) – przewód składający się z 8 żył służący do transmisji danych.

Kabel koncentryczny – przewód telekomunikacyjny wykorzystywany do transmisji sygnału o zmiennej małej mocy. W systemach CCTV składa się z przewodu koncentrycznego oraz dwóch żył zasilających.

Kamera PINHOLE – miniaturowa kamera, która ze względu na swoje rozmiary może pełnić rolę kamery szpiegowskiej lub mieć zastosowane np. w bankomatach.

Defog – technologia pozwalająca na korekcję obrazu kamery podczas trudnych warunków atmosferycznych, takich jak mgła, śnieg, opady deszczu lub zjawisko smogu, które mogą znacznie ograniczać widoczność kamery.

 

 

Full img 09

Full img 09

full-color 2.0

Ważne jest również na jaką odległość kamera ma widzieć w ciemności, zależnie od tego dobrać trzeba model z odpowiednim zasięgiem promiennika IR. Standardowo kamery obejmują zakresy 15, 30, 40 metrów lub więcej. Warto również sprawdzić czy promiennik posiada SmartIR – dzięki tej technologii cały obraz oświetlony jest równomiernie. W starszych kamerach wiązka wysyłana była centralnie, co powodowało niedoświetlone brzegi obszaru oraz prześwietlone centrum.

Kamery znajdujące się na zewnątrz dobiera się analogicznie pod względem opisanych wyżej kryteriów, jednak pamiętać trzeba dodatkowo o klasie szczelności urządzenia. Kamery wyróżniają się stopniem zabezpieczenia przed warunkami pogodowymi: od braku zabezpieczenia przez klasy IP64 do IP67. Klasa IP65 oferuje podstawową ochronę przed strumieniami wody, zaś IP66 przed silnymi strumieniami wody porównywalnymi do silnych fal. Kamery zewnętrzne są również często znacznie oddalone od obszaru, który obserwują. Zależnie od wymaganej jakości obrazu należy odpowiednio dobrać obiektyw oraz rozdzielczość, tak aby nawet w przypadku wykorzystania zoom-u uzyskać odpowiednią widoczność. Jeśli obiektyw zwrócony będzie w stronę silnego światła warto zadbać, aby kamera posiadała WDR 120 db lub co najmniej cyfrowy WDR, który automatycznie zredukuje prześwietlone obszary. Dzięki tej opcji, jeśli osoba stoi na bardzo jasnym od słońca tle nie będzie jedynie ciemną sylwetką.

Tym sposobem udało nam się dobrać kamery na podstawie podstawowych kryteriów. Oczywiście w ramach jednego systemu połączyć można różne urządzenia, co pozwala na spełnienie kryteriów, przy jednoczesnej oszczędności pieniędzy. Na przykład jeśli zależy nam na identyfikowaniu osób wchodzących do budynku i przebywających w nim nie musimy instalować wszystkich kamer z wysoką rozdzielczością. Odpowiednio ustawiona kamera na wejściu pozwoli na zapis twarzy, kamery w budynku z mniejszą rozdzielczością w zupełności wystarczą do śledzenia danej osoby. Jeśli oczekiwania względem systemu wizyjnego są większe rozważyć można zaawansowane funkcjonalności. Jeśli potrzebny jest dobry monitoring nocny rozważyć można kamery ColorVu lub DarkFighter. Gdy zależy nam na wykrywaniu intruzów lub innego rodzaju analityce obrazu zagłębić się można w serię AcuSense lub kamery specjalistyczne. Zaawansowane funkcjonalności systemów zobaczyć można na naszej stronie w dziale inteligentnych rozwiązań (zobacz) lub możliwości monitoringu (zobacz).

Jeśli nie potrzebujemy rozległego systemu lub utrudniony jest montaż przewodów rozważyć można monitoring z kamerami Wi-Fi. Pozwoli to uzyskać zadowalającą jakość obrazu, a jednocześnie znacznie zminimalizuje czas montażu. Dla osób ceniących wygląd przestrzeni odpowiednie okazać się mogą mniejsze modele kamer lub nawet miniaturowe kamery pinhole.

Dobór kamer nie jest łatwym zadaniem, pod uwagę trzeba wziąć wiele zmiennych, a także być dobrze zorientowanym w możliwościach technologicznych. Jeśli mają Państwo wątpliwości co do wyboru kamery zapraszamy do kontaktu z działem handlowym. Nasi eksperci posiadają duże doświadczenie oraz wiedzę, która pomoże dobrać odpowiednie urządzenia spełniające wszystkie wymagania.