Funkcje wideodomofonów

2023-04-03

Wideodomofony zyskują na popularności wśród klientów i stanowią coraz częstszy wybór na tle innych systemów kontroli dostępu. Dzięki wbudowanej kamerze oraz zastosowaniu w nich wielu innych użytecznych funkcji, zdecydowanie przewyższają tradycyjne domofony, które umożliwiają jedynie komunikację głosową.

 

Możliwość podglądu na żywo i dostęp do historii połączeń z zapisanymi zdjęciami podnoszą poziom bezpieczeństwa nadzorowanego obszaru. Nawet podczas naszej nieobecności w domu istnieje możliwość sprawdzenia, kto próbował dostać się do budynku. Obecne wideodomofony to jednak nie tylko urządzenia służące do otwierania drzwi. Możliwość integracji z systemem smart home pozwala na zdalne otwieranie bramy garażowej, uruchomienie rolet, czy zarządzanie oświetleniem posesji. A to jedynie niewielka część funkcjonalności nowoczesnych wideodomofonów. Te nieco bardziej zaawansowane posiadają także kamerę z podczerwienią, czujnik ruchu, regulowany kąt widzenia, funkcję „nie przeszkadzać”, możliwość podłączenia kamer CCTV oraz zapisu danych na karcie SD.

W nowych wideodomofonach użyty jest moduł znany z kontroli dostępu umożliwiający otwarcie furtki za pomocą dedykowanej karty dostępu, breloka lub poprzez weryfikację linii papilarnych (o kontroli dostępu więcej tutaj). Dzięki stacji wewnętrznej posiadamy możliwość monitorowania kto oraz kiedy wszedł na nasz teren. Wszystkie dane na temat wejść są rejestrowane i przesyłane bezpośrednio do centrum kontroli.

W przypadku pojawienia się niepożądanego gościa, właściciel może natychmiast poprosić o opuszczenie posesji nawet, jeśli nie ma go w domu. Domofony posiadają również funkcję „nie przeszkadzać”, która pozwala wyciszyć powiadomienia na dany okres czasu.

Obsługa urządzeń za pomocą aplikacji to już aktualnie standard. Użytkownik ma zdalny dostęp i możliwość konfiguracji z każdego miejsca. Gdy stacja wewnętrzna odbiera połączenie, właściciel dostaje odpowiedni komunikat na smartfonie. Umożliwia mu to otwarcie drzwi z każdego miejsca na świecie. Z poziomu smartfona można również uzyskać dostęp do kamery stacji zewnętrznej w celu podglądu na żywo lub obejrzenia nagrań wideo czy zdjęć odwiedzających.

 

 

 

 

 

 

 

Wideodomofony – bezpieczeństwo i wygoda w jednym!

Podstawowym elementem wideodomofonu do domu jest stacja wewnętrzna. Standardowo monitory do wideodomofonów posiadają słuchawkę, lecz coraz popularniejsze stają się stacje głośnomówiące z wyświetlaczami dotykowymi. Pozwalają one na wyświetlenie obrazu z polem widzenia wideodomofonu. Niektóre wideodomofony mają możliwość podłączenia wielu monitorów w zależności od potrzeb użytkownika. Każdy z nich jest wyposażony w standardowy przycisk otwierania drzwi, który służy do zwalniania elektrozaczepu montowanego przy drzwiach wejściowych lub furtce. Dzięki tej możliwości możemy sprawdzić kto stoi przed drzwiami z każdego piętra naszego domu. Na stacji wewnętrznej możliwy jest również podgląd na żywo z zainstalowanych w domu kamer do monitoringu. Najnowsze modele pozwalają nawet przełączyć podgląd w trakcie rozmowy.

Bardziej zaawansowane stacje wyposażone są w dodatkowe przyciski funkcyjne jak np. włączenie oświetlenia na klatce schodowej lub oświetlenia zewnętrznego. Mogą również otwierać inne wejścia jak brama lub drzwi garażowe. Nowoczesne monitory oferują coraz więcej dodatkowych opcji, rozszerzają funkcjonalność wideodomofonu oraz poprawiają komfort jego użycia – stają się połączeniem monitoringu, alarmu i kontroli dostępu.

Zastosowanie systemu wideodomofonów Hikvision ze stacją centralną w bloku lub nawet na osiedlu otwiera nowe możliwości w komunikacji między lokatorami oraz zarządzaniu powiadomieniami. Połączenie bloków w jedną sieć stwarza możliwość rozmów lokatorów między sobą z wykorzystaniem domofonu. Ze stacji kontrolnej wysyłane mogą być wiadomości do lokatorów – zbiorcze dla całej sieci lub do poszczególnych mieszkań. Można również zadzwonić z mieszkania lub wejścia do bloku do stacji portierskiej i zgłosić problem lub wezwać pomoc. Z poziomu stacji wewnętrznej możemy również przywołać windę, tak aby po naszym wejściu już na nas czekała.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą w profesjonalnym doborze urządzeń!