Prześlij obraz 4K na odległość do 200 metrów - bezprzewodowo!
Celem systemu jest ograniczenie dostępu użytkowników do wyznaczonych pomieszczeń lub stref. Systemy te służą nie tylko ochronie dóbr materialnych, ale przede wszystkim podwyższają stopień bezpieczeństwa lub pomagają chronić nasze życie. Kontrola dostępu posiada szeroki zakres zastosowań, co w połączeniu z łatwością ich użycia tworzy idealną podstawę do budowy systemu zabezpieczeń. Istotną zaletą kontroli dostępu jest kompatybilność z innymi systemami zabezpieczeń, dzięki czemu ich integracja nie stanowi problemu a wspólne działanie owocuje jeszcze lepszymi rozwiązaniami.
Najpopularniejszą formą kontroli dostępu jest zaprogramowanie własnego kodu autoryzacyjnego, tzw. kodu PIN. Kolejnym najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest klucz w formie karty. W przeciwieństwie do tradycyjnego klucza, w przypadku zgubienia karty, administrator posiada możliwość jej dezaktywacji z systemu. Ponadto karty oraz breloki dostępowe jesteśmy w stanie dowolnie programować, udzielając danej grupie lub pojedynczym osobom dostępu do wyznaczonych pomieszczeń lub stref. Posiadamy również możliwość kontroli oraz monitorowania użycia kart.
Zdecydowanym liderem w zakresie kontroli dostępu jest czytnik biometryczny, który weryfikuje tożsamość osoby przy użyciu unikatowych danych. W przeciwieństwie do kart, tokenów czy kodów PIN, nie musimy pamiętać hasła i martwić się, że zostaną zgubione, gdyż czytnik bazuje na unikalnych danych użytkownika. Jest wiele rodzajów czytników biometrycznych, m.in.: rozpoznawanie linii papilarnych, geometria twarzy, skan tęczówki oraz siatkówki oka, rozpoznawanie głosu, weryfikacja podpisu, geometria palców i dłoni. Wszystkie te czytniki mają jedną wspólną cechę – są unikatowe i niezmienne czyli jednym słowem niemożliwe do podrobienia.
Ważną opcją jest możliwość zaprogramowania czasu, w którym dany sposób autoryzacji pozwoli na wejście. Jest to świetne rozwiązanie np. w przypadku gdy zatrudniamy firmę sprzątającą, która pracuje w ustalonych godzinach. Jesteśmy w stanie zaprogramować karty ekipy sprzątającej na dany dzień tygodnia, a nawet dokładną godzinę, udzielając im dostępu tylko do wyznaczonych pomieszczeń. Oczywiście wykorzystać to można również w przypadku pracowników firmy. Mając ustalony grafik możemy ustalić, iż dany pracownik ma dostęp do danych pomierzeń jedynie w wyznaczonych godzinach pracy z małym marginesem. Poza tym czasem dostęp zostanie odmówiony.
Systemy kontroli dostępu posiadają możliwość współpracy z systemami alarmowymi, co daje możliwość zablokowania wejść lub całkowite odblokowanie każdego przejścia np. w przypadku alarmu czy zagrożenia pożarowego. Integracja z monitoringiem pozwala na wideoweryfikację wejść i wyjść zapisując zdjęcia lub krótkie wideo z momentu otwarcia drzwi.
Systemy rejestracji czasu pracy RCP to coraz chętniej wykorzystywane przez pracodawców narzędzie. Pozwalają one precyzyjnie określać czas pracy, obecność a nawet to na jakim stanowisku pracowała w danym dniu określona osoba. Gwarantuje to dokładność danych oraz usprawnia działanie firmy dzięki automatyzacji zadań, również tych związanych z przygotowaniem danych o obecności dla działu kadr potrzebnych do naliczenia wynagrodzeń. Ewidencja możliwa jest ze względu na rozróżnienie użytkowników, niezależnie od wybranej metody autoryzacji. Wydawać by się mogło, iż system ten jest drogi ze względu na potrzebę montażu wielu urządzeń. Koszt systemu RCP może jednak być bardzo niski jeśli nie wymagamy rozbudowanych funkcjonalności. Podstawową ewidencję czasu pracy prowadzić bowiem może jedno samodzielne urządzenie!
Porozmawiaj z naszym doradcą aby dowiedzieć się więcej!