Co musisz wiedzieć o WDR?

2023-02-01

Co zrobić w sytuacji potrzeby instalacji monitoringu przy wejściu do budynku np. w holu, w którym znajduje się dużo okien? W takich okolicznościach rejestracja wyraźnego i szczegółowego obrazu jest utrudniona przez ostre światło wpadające z zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kamery do monitoringu z dobrą technologią WDR (Wide Dynamic Range).

Co to jest zakres dynamiki?

Zakres dynamiki (Dynamic Range) odnosi się do stosunku między największą i najmniejszą zmierzoną wartością. W przypadku rejestracji wideo, zakres dynamiki określa stosunek pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi elementami obrazu.

Technologia WDR doskonale sprawdzi się w przypadku scen o wysokim kontraście, równoważąc obraz, by nie wydawał się ani zbyt jasny, ani zbyt ciemny.

Zakres dynamiki mierzony jest w decybelach (dB). IHS określa WDR na poziomie 60 dB lub wyższym, aktualnie wiele modeli kamer posiada już WDR 120 dB. Należy pamiętać, że każdy producent ma swoją własną metodę określania zakresu dB.

Jak działa WDR?

Technologia WDR w kamerach do monitoringu (np. model Dahua HDCVI 6.0 PLUS) może mieć wersję cyfrową – DWDR lub True WDR.

True WDR wykorzystuje czujniki obrazu i cyfrowy procesor sygnału (Digital Signal Processor) w celu zapewnienia równomiernego oświetlenia wszystkich obszarów w kadrze. Kamera z True WDR posiada czujniki, które dwukrotnie skanują każdą klatkę obrazu. Pierwszy raz przy niskiej prędkości (w celu przechwycenia większej ilości światła) odzwierciedla widok w normalnych warunkach oświetleniowych. Drugi skan wykonywany jest z dużą prędkością, aby uchwycić mniej światła i uzyskać obraz z silnym światłem w tle. Procesor DSP łaczy oba skany tworząc jeden obraz, który jest zbalansowany i ma wyrównany poziom doświetlenia.

DWDR natomiast do cyfrowego wyrównywania obrazu wykorzystuje algorytmy zamiast czujników. Opiera się na układzie DSP zamiast na sensorze obrazu. Algorytm dostosowuje każdy pojedynczy piksel obrazu i oblicza jego ekspozycję. Technika ta me jednak pewne ograniczenia. Duża ingerencja i zmiany prowadzą w efekcie do uzyskania bardziej ziarnistego obrazu. Z drugiej strony DWDR jest opcją bardziej ekonomiczną, gdyż nie wymaga stosowania kosztownych przetworników obrazu.

Ekspozycja obrazu bez WDR

Istnieją dwie możliwości poprawy ekspozycji obrazu bez użycia technologii Wide Dynamic Range.

W przypadku kontrastowej sceny z silnym światłem w tle, kamera zarejestruje obraz ze średnim poziomem oświetlenia, co w efekcie da cały obraz przyciemniony.

Jeśli funkcja WDR nie jest dostępna, można zastosować BLC (Blacklight Compensation). Technologia ta rozjaśnia obraz, żeby ciemniejsze szczegóły stały się lepiej widoczne. BLC jest starszym rozwiązaniem, wykorzystywanym przez procesory DSP do zwiększenia poziomu ekspozycji dla całego obrazu. WDR jest bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, ponieważ nie rozjaśnia całej sceny, a stara się zrównoważyć poziomy jasności dla konkretnych obszarów obrazu.

lporównanie wdr

HLC (Highlight Compensation) to technologia polegająca na wykrywaniu przez przetworniki obrazu miejsc silnie naświetlonych i zmniejszaniu w tych obszarach ekspozycji. Poprawia to ogólną jakość obrazu. W przypadku ogólnie słabo oświetlonej sceny z punktowymi miejscami o jasnym naświetleniu (np. reflektory, lampy, itd.) finalnie możemy uzyskać zbyt ciemny obraz. Jeśli funkcja WDR nie jest dostępna to HLC dokona kompensacji jasności i wyrówna obraz. Kamera automatycznie tłumi jasne źródła światła, pozwalając na prawidłową ekspozycję przyległych do nich obszarów.

Niezależnie od ustawionej w kamerze wartości dB, obraz jaki otrzymamy będzie różnił się w zależności od specyfiki sceny i ilości ruchu w niej. Żeby wybrać kamerę do monitoringu, która najlepiej sprawdzi się w konkretnym miejscu, najlepiej poradzić się profesjonalistów.

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta!