Axxon Next – innowacyjny system nadzoru wideo

2023-02-01

W tym artykule dowiesz się jak uzyskać błyskawiczny dostęp do szukanych scen w nagraniach z kamer oraz poznasz zaawansowane funkcje analizy wideo. Axxon Next to otwarta i uniwersalna platforma, służąca do zarządzania oraz analizy wideo, pozwalająca na współpracę z innymi urządzeniami i systemami. Wspiera ponad 1500 urządzeń IP różnych producentów i umożliwia zdalny dostęp przy pomocy urządzeń mobilnych iOS i Android oraz przez przeglądarki internetowe. System nadzoru wideo oparty o oprogramowanie Axxon Next posiada wbudowany intuicyjny i przyjazny dla użytkownika interfejs, dzięki któremu korzystanie z zaawansowanych funkcji systemu staje się jeszcze prostsze. Poniżej przedstawione są wybrane funkcje oprogramowania.

Analityka obrazu

Często musimy godzinami przeglądać materiały nagrań z monitoringu, by odszukać daną osobę lub samochód. Prezentowany system posiada algorytm umożliwiający automatyczne wykrywanie twarzy lub tablic rejestracyjnych. Gdy potrzebujemy wyszukać daną osobę, wystarczy przesłać zdjęcie z jej twarzą, a następnie system przeszuka dla nas nagrania i wyświetli wszystkie, na których znajduje się osoba ze zdjęcia. Dostajemy wszystkie informacje, gdzie dokładnie oraz w jakim czasie znajdowała się szukana osoba. Jeżeli zaś chodzi o tablice rejestracyjne, system posiada funkcję ich zapisu w bazie danych. Algorytm wykorzystuje zaawansowane metody heurystyczne, takie jak zmiana podobnie wyglądających liter lub cyfr dla identyfikacji największej ilości dopasowań.

Moment Quest to kolejna funkcja, która umożliwia błyskawiczny dostęp do materiału wideo, przy pomocy metadanych przechowywanych w każdej klatce. Metadane dają nam możliwość szybkiego i dokładnego analizowania archiwum. W celu odnalezienia konkretnego zdarzenia wystarczy wybrać interesujące nas kryterium m. in. ruch w obszarze, przekroczenie linii, rozmiar, kolor, kierunek ruchu, prędkość obiektu lub inne. System po paru sekundach wyświetli nagrania z wyszukiwanymi kryteriami, co jest szybkim oraz efektywnym rozwiązaniem.

Kompresja czasu jest narzędziem pozwalającym na skompresowanie czasu poprzez połączenie wszystkich poruszających się obiektów w jednym obrazie wideo, przy zachowaniu oryginalnej prędkości. Posiadamy możliwość przejścia bezpośrednio do interesującego nas momentu za pomocą jednego kliknięcia w obiekt. Dzięki funkcji kompresji czasu możliwe jest również przeszukanie nagrań przy użyciu spersonalizowanych kryteriów, takich jak m. in. wyszukiwanie tablic rejestracyjnych, wyszukiwanie twarzy lub inteligentnego przeszukania archiwum. Zastosowanie dwóch technologii umożliwia jeszcze łatwiejsze oraz szybsze wyszukiwanie i analizowanie nagrań wideo.

Interaktywna mapa 3D ukazuje zupełnie nową perspektywę podglądu z monitoringu. Posiadamy możliwość umieszczenia ikon kamer znajdujących się na obiekcie, bezpośrednio na jego plan. Po kliknięciu na ikonę pokazuje się nam widok z kamery. Możemy przełączać się miedzy kamerami, a cała procedura jest bardzo łatwa oraz przebiega wyjątkowo płynnie. Monitorowanie nigdy przedtem, nie było tak przyjemne i łatwe. Ponadto dzięki rozmieszczeniu kamer bezpośrednio na planie, posiadamy możliwość bardzo szybkiej lokalizacji pomieszczeń.

Automatyczne przybliżanie umożliwia „śledzenie” obiektów w kadrze. Funkcja pokazuje kadr, w którym namierzony zostaje ruchomy obiekt, a następnie towarzyszy mu w trakcie ruchu. Działa to zarówno ze zwykłymi kamerami stacjonarnymi przy użyciu cyfrowego zbliżenia oraz z kamerami wyposażonymi w obiektyw typu „rybie oko”. W przypadku tych ostatnich auto zoom działa jak wirtualny PTZ – kamera podąża za ruszającym się obiektem. System z łatwością radzi sobie również z pojawieniem się w kadrze więcej niż jednego obiektu – obiektyw kadruje je wtedy do wielkości, w której każdy z obiektów znajduje się w kadrze. Gdy w kadrze nie ma poruszających się obiektów następuje wyłączenie funkcji i zostaje pokazany cały obraz z widoku kamery.

Kolejną ciekawą funkcją zastosowaną w Axxon Next jest Tag&Track Pro, która jest przeznaczona do śledzenia dużej ilości obiektów przemieszczających się po monitorowanym obiekcie. By korzystać z tej funkcji będziemy potrzebować przynajmniej dwóch kamer. Jedna z kamer musi być stało-pozycyjna, zaś druga obrotowa. Kamera stało-pozycyjna służy do analizy sytuacji i wykrycia w kadrze poruszających się obiektów oraz określenia ich koordynatów. Położenie kamery obrotowej zostaje dopasowane do sceny, a obiekt jest śledzony. Z jedną kamerą obrotową można powiązać wiele kamer stało-pozycyjnych.

Funkcja ta daje możliwość pracy w trzech trybach. W trybie ręcznym użytkownik sam dokonuje wyboru obiektu po kliknięciu na niego myszką. Przy pomocy matematycznego przekształcenia, koordynaty obiektu w kadrze zostają przekształcone, a kamera obrotowa rozpoczyna śledzenie wybranego obiektu do czasu, aż nie zniknie on z pola widzenia. W przypadku trybu automatycznego każdy z obiektów jest automatycznie śledzony przez wcześniej ustalony okres czasu. Kolejny tryb, to tryb priorytetowy użytkownika, pracuje identycznie jak tryb automatyczny do czasu aż użytkownik nie oznaczy wybranego obiektu. Po tej czynności tryb automatycznie przełącza się na tryb ręczny. Powrót do trybu automatycznego następuje dopiero po odznaczeniu wcześniej zaznaczonego obiektu lub po zniknięciu obiektu z pola widzenia kamery.

 

 

Funkcja Tag&Track Lite otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości w zakresie śledzenia celu w zamkniętych pomieszczeniach. Wybieramy obiekt do śledzenia, następnie w przypadku opuszczenia danego obszaru system oblicza trajektorię i pokazuje, na której kamerze obiekt pojawi się dalej. System działa również w trybie archiwum. Po wybraniu obiektu system natychmiastowo przełącza nas na materiał z kamery, w którym powinien się pojawić obiekt.

Analityka wideo opierająca się na sztucznych sieciach neuronowych powstała w celu wizualnego wykrywania pożarów. Zastosowanie tego typu analityki sprawdza się przede wszystkim w dużych zamkniętych przestrzeniach z wysokimi sufitami lub intensywną cyrkulacją powietrza – tunel, magazyn, hangar, pawilon wystawowy, pawilon handlowy, a także w centrach sportowych. W przypadku otwartych obszarów zastosowanie tej analityki sprawdzi się m. in. w lasach, rezerwatach przyrodniczych, parkach rozrywki, parkingach, stadionach, placach budowy, drogach, otwartych magazynach oraz innych miejscach, gdzie standardowe systemy SSP są nieskuteczne.

Opcje systemowe

Redundancja jest funkcją, która zwiększa stabilność pracy oraz odporność na awarie. W trakcie konfiguracji systemu bezpieczeństwa, użytkownik posiada możliwość wyboru serwera rezerwowego, który zostanie włączony w przypadku awarii jednego z funkcjonujących serwerów. Serwer rezerwowy zostaje włączony automatycznie, a następnie przejmuje wszystkie funkcje serwera, w którym nastąpiła awaria. Dzięki temu mamy możliwość monitorowania stanu wszystkich serwerów w domenie.

Wielodomenowy monitoring umożliwia użytkownikowi jednoczesne podłączenie się do wielu serwerów Axxon Next. Za pomocą tej funkcji, kamery podłączone do różnych serwerów oraz ich ustawienia mogą zostać wyświetlone na jednym interfejsie. Operator posiada możliwość jednoczesnej pracy z kilkoma niezależnymi od siebie systemami nadzoru wideo. Axxon Next umożliwia również podgląd oraz eksport wideo z pamięci masowej kamery, takiej jak np. karta pamięci. W trakcie dodania kamery do systemu, automatycznie wykrywa on wbudowane w niej archiwum. Dzięki temu operator ma możliwość podglądu materiałów wideo bezpośrednio ze stacji roboczej. Użytkownik poprzez makra ma możliwość konfiguracji makropoleceń oraz wpływ na aktywację automatycznie wykonywanych konkretnych działań w odpowiedzi na zaistniałe zdarzenia. Można stwierdzić, że możliwości systemu są wręcz nieograniczone.