Szafy rack

2023-01-31

Szafa typu rack ma wiele określeń, np. szafa teletechniczna, czy też obudowa teleinformatyczna. Jest ona niezbędnym elementem systemu montażowego dla sprzętu informatycznego. Rozwój telekomunikacji na przełomie XIX i XX wieku doprowadził do momentu, w którym pojawiła się potrzeba stworzenia innowacyjnego sprzętu, który ułatwi organizację pracy urządzeń i pozwoli na najkorzystniejsze wykorzystanie przestrzeni. Pierwsze telefony zostały wprowadzone na rynek dopiero w latach 50. XX wieku, natomiast telefony, które były ogólnodostępne dla przeciętnego konsumenta, zostały wypuszczone w latach 70. Do tego momentu telekomunikacja musiała zmagać się z wyzwaniem w postaci tysięcy, a później dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy, kabli zbiegających się do centrali telefonicznej.

W 1911 r. pierwszy raz w historii pojawił się termin „stojak przekaźnikowy”, zaś w 1922 r. departament techniki firmy AT&T wprowadził w życie 19-calowe szafy, z podstawową jednostkową zajętością powierzchni równą 1 ¾ cala (czyli 44,45 mm). Umożliwiło to najkorzystniejsze wykorzystanie powierzchni dla wzmacniaczy oraz zakończeń kabli w centralach telefonicznych. W okresie późniejszym dynamicznie zaczęła się rozwijać sieć komputerowa, która od początku swojego istnienia była zintegrowana z sieciami telekomunikacyjnymi. Naturalną koleją rzeczy więc było to, iż rozwój nowej gałęzi stał się priorytetem i trzeba było sprostać potencjałowi sieci komputerowych. W ten oto sposób narodził się standard szaf rack. W chwili obecnej wykorzystuje się szafy rackowe do organizacji urządzeń sieciowych, telekomunikacyjnych, czy CCTV.

Budowa i zastosowanie szafy rack Racktel

Szafy Rack tworzone są zwykle ze stali oraz aluminium. Jednak konstrukcje mogą być także wykonane z materiałów takich jak polimery zbrojone włóknami, czy obudowy kevlarowe. Głównym zastosowaniem szaf typu rack 19″ jest umieszczenie i uporządkowanie elementów aktywnych oraz pasywnych, które wchodzą w skład sieci teleinformatycznej. Dzięki innowacyjnemu opracowaniu urządzenia możemy używać ich również w studiach nagraniowych, energetyce czy też monitoringu CCTV. Dzięki temu, że producenci w branży IT stosują się do standardu wykonania ich sprzęt znajdzie miejsce w szafach rack 19″.

Jednostka U – co to znaczy?

Każde ze współczesnych urządzeń sieci komputerowych, w specyfikacji posiada istotną wartość zapisaną w jednostkach „U”, zdarza się także zapis „HU” (High Unit) lub „RU” (Rack Unit).

„U” jest to standardowa jednostka długości używana w przemyśle komputerowym oraz elektronicznym, która określa wysokość modułów i zespołów oraz rozmiar stojaków. 1 U to 1 ¾ cala czyli 44,45 mm.

 

Rodzaje szaf

 

Szafy wiszące – jak sama nazwa wskazuje – montowane są na ścianach, dzięki czemu przestrzeń na podłodze zostaje wolna. Szafy te mają elegancki wygląd, więc mogą być wykorzystane w różnych rodzajach pomieszczeń. Przeznaczone są do montażu mniejszych ilości urządzeń telekomunikacyjnych lub monitoringu. Maksymalne dopuszczalne obciążenie tych szaf to zwykle 60 kg.

Dzielą się na dwie kategorie : jednosekcyjne i dwusekcyjne. Dwusekcyjnych konstrukcji używamy w momencie, kiedy zależy nam na wygodnym dostępie do szafy z obu stron. Jest to dodatkowa przestrzeń z tyłu szafy wydzielona na zawiasach, dzięki czemu całą szafę możemy otworzyć od tyłu, bez odkręcania szafy.

 

 

 

 

 

 

Szafy stojące –  wyposażone w kółka lub stopki, które umożliwiają wygodną zmianę lokalizacji w razie potrzeby. Przy wyborze szafy rack powinniśmy kierować się ilością sprzętu, który ma znajdować się wewnątrz (najlepiej zakładając możliwość rozbudowy, a  także zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza – chłodzenie). Maksymalne obciążenie szaf stojących jest o wiele większe, niż szaf wiszących, ponieważ wynosi aż do 1000 kg. Szafy stojące oprócz mobilności, cechują się łatwością rozbudowy i wentylacji nawet przy dużej ilości sprzętu.

 

 

 

 

 

Jak dobrać szafę?

Nasze szafy oferowane są w szerokości 600 mm, jest to wymiar idealny ze względu na zapewnienie dobrego obiegu powietrza. Szersza szafa mogłaby go zaburzyć, a poza wyjątkowymi sytuacjami, nie jest też potrzebna większa szerokość – wszystkie urządzenia posiadają połączenia i kontrolki jedynie na froncie i konsoli tylnej. Jeśli znamy wysokości U urządzeń i akcesoriów, które występują najczęściej w przedziale od 1U do 4U, możemy łatwo rozplanować instalację. Powinniśmy pamiętać o tym, że wysokość w jednostkach U jest wewnętrznym wymiarem montażowym, a nie zewnętrznym gabarytem urządzenia. Pamiętajmy o tym, że głębokość gabarytowa szafy nie mówi nam bezpośrednio, jakiej głębokości urządzenie da się do szafy zamontować. Szafy o różnym przeznaczeniu posiadają różną konstrukcję wewnętrzną i umożliwiają rozsunięcie szyn rack do przodu i tyłu szafy w różnym stopniu.

 

Ważne kryteria: 

  • ilość sprzętu
  • lokalizacja / dostępna przestrzeń
  • klasa szczelności
  • nóżki / kółka / wisząca
  • rodzaj montażu
  • jednosekcyjna / dwusekcyjna
  • kolor / materiał wykonania