Jaki alarm do domu wybrać?

2023-04-06

Planujesz założenie systemu alarmowego, który chroniłby Twoje mieszkanie? W tym artykule dowiesz się nieco o elementach takiego systemu, sposobie działania alarmu oraz jaki system alarmowy do domu wybrać.

Elementy systemu alarmowego

Podstawowym elementem alarmu, który steruje całym systemem jest centrala alarmowa. Odpowiada ona za zbieranie i przetwarzanie sygnałów z innych urządzeń oraz w razie potrzeby uruchomienie alarmu. W zależności od naszych potrzeb dobiera się odpowiednie urządzenia obsługujące wymaganą liczbę wejść i wyjść alarmowych. Zaleca się zaplanować je z zapasem, na wypadek gdybyśmy w przyszłości potrzebowali rozbudować nasz system. Rodzaj centrali odpowiada też za sposób komunikacji z innymi urządzeniami.

Po wybraniu centrali musimy dobrać czujniki alarmowe, odpowiedzialne za wykrywanie zagrożenia. W ofercie naszej firmy są czujniki ruchu i obecności (czujki podczerwieni i mikrofalowe); kontraktony, czyli czujki magnetyczne wykrywające otwarcie okien lub drzwi; czujniki dymu lub gazu; czujniki zalania; czujniki stłuczeniowe lub czujniki temperatury (przydatne w aptekach lub chłodniach gdzie zwiększenie temperatury jest niedopuszczalne).

W przypadku systemu alarmowego dla domu najważniejsze będą czujniki ruchu i kontraktony, które są podstawą systemu detekcji wtargnięcia intruza. Najlepszą decyzją będzie wybór czujników dualnych, ponieważ czujki wyposażone tylko w jedną z technologii, mogą wywoływać częste fałszywe alarmy. Więcej o działaniu czujników dowiedzieć się w można w naszym artykule o możliwościach systemów alarmowych – kliknij i zobacz.

Gdy alarm zostanie uruchomiony przez centralę, ta informacja musi zostać przekazana dalej. Podstawowym  urządzeniem odbierającym jest sygnalizator akustyczny lub akustyczno-optyczny zwany potocznie syreną alarmową. Wydziela on głośny sygnał dźwiękowy oraz opcjonalnie jaskrawe światło. W nowoczesnych systemach alarmowych, powiadomienie o naruszeniu bezpieczeństwa można otrzymać na telefon – powiadomieniem push, połączeniem głosowym lub wiadomością sms.

 

 

Uruchomiony alarm trzeba oczywiście potem rozbroić za pomocą manipulatora. Jest to urządzenia podobne do tabletu lub po prostu klawiatura sterującą systemem. Nowoczesne systemy pozwalają na instalację, w której manipulatory nie występują – systemem sterujemy wtedy z pomocą aplikacji na telefon.

 

Jaki alarm do domu wybrać

 

 

 

Jak działa alarm?

Często wśród naszych klientów pada pytanie: jak działa alarm? Nowoczesne alarmy wysokiej jakości utrzymują ciągły kontakt z czujnikami. Ma to na celu zabezpieczenie przed ich uszkodzeniem przez włamywacza. Jeśli spróbuje on naruszyć elementy systemu automatycznie wywoła wtedy alarm. Stanie się to również, gdy wykryta zostanie próba oszukania lub zakrycia czujnika, każda niezgodność w działaniu, komunikacji z centralą lub rozkręcenie urządzenia uważana jest za próbę włamania, o czym zostaniemy natychmiast powiadomieni. Centrala otrzymując sygnał o wtargnięciu lub wykrywając próbę naruszania/oszukania wywołuje odpowiedzialne za alarm wyjście, które połączone jest z syreną lub innymi urządzeniami. Profesjonalny system alarmowy powinien również posiadać własne źródło zasilania awaryjnego, które w razie braku energii pozwoli na działanie systemu przez godzinę lub dłużej. Uzyskać to można z pomocą zasilaczy awaryjnych UPS lub akumulatorów dedykowanych do systemów alarmowych.

Nowoczesny system alarmowy połączyć można z funkcjonalnością inteligentnego domu. Dzięki temu zyskamy możliwość zdalnego sterowania różnymi urządzeniami przez Internet, nawet gdy nie ma nas w domu. Ustawienie różnych harmonogramów pozwoli nam też na oszczędność energii i ułatwi codzienne czynności. Dzięki obsłudze z poziomu telefonu będziemy w stanie zdalnie otworzyć bramę i drzwi garażowe, rozbroić alarm oraz uruchomić oświetlenie czy ogrzewanie.

Zobacz film, aby dowiedzieć się więcej lub przeczytaj artykuł: możliwości systemów alarmowych.

Jaki alarm do domu wybrać?

Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki alarm do domu wybrać trzeba najpierw zadać sobie pytanie co chcemy zabezpieczyć. Jeśli nie mamy sprecyzowanych wymagań, a jedynie chcemy ogólnie zabezpieczyć swój dom możliwe, że wystarczy nam podstawowy system składający się z 2 czujek. Wykryją one intruza w korytarzu i najbardziej narażonym na jego wejście pomieszczeniu. Każdy dom i mieszkanie ma inny układ, dlatego nie można jednym zdaniem określić jaki alarm będzie skuteczny. Do wykorzystania mamy czujniki ruchu i kontraktony. z których zbudować trzeba odpowiedni system wykrycia. Czujniki mogą obejmować ochroną całe przestrzenie lub tylko wydzieloną linię, jeśli posiadają tryb kurtynowy. Kontraktony pozwalają na wykrycie otwarcia drzwi lub okien, więc mogą działać nawet, gdy przebywamy w danym pomieszczeniu lub posiadamy zwierzęta domowe.

Jeśli posiadamy dom piętrowy przydatne okazać mogą się strefy alarmowe. Wtedy w nocy możemy zabezpieczyć strefę 1 (parter), zaś 2 (piętro), gdzie śpimy będzie rozbrojone, aby nie wzbudzić alarmu. Gdy zaś opuszczamy dom, zabezpieczamy obie strefy zapewniając ochronę całego domu. Do dyspozycji mamy też zabezpieczenia zewnętrzne, takie jak na przykład bariery podczerwieni. Jednak rozwiązania te są dużo droższe. Jeśli rozważamy kupno systemu alarmowego, którego reklama sugeruje możliwość instalacji bez fachowca oraz atrakcyjną cenę, należy zastanowić się w jakim celu chcemy kupić ten alarm. Tanie, powszechnie reklamowane systemy często są to urządzenia nie spełniające norm zabezpieczeń, nie posiadające awaryjnego zasilania czy omawianej wcześniej dwustronnej komunikacji. W przypadku kradzieży ubezpieczalnia może więc odmówić wypłaty odszkodowania, czy zniżek na ubezpieczenie. Kolejnym mankamentem takich rozwiązań też są często liczne fałszywe alarmy wywołane słabej jakości czujnikami czy błędami oprogramowania. Takie systemy nie stanowią też zagrożenia dla włamywacza, który zna wiele sposób na ich oszuka