Domofony dwużyłowe jako alternatywa dla domofonów IP

2023-01-31

W nowym budownictwie domofony IP z kamerą w stacji bramowej oraz funkcją interkomu stały się niemalże standardem. Mowa tutaj nie tylko o zabudowie jednorodzinnej, ale również o osiedlach bloków mieszkalnych. Właściwie można się pokusić o stwierdzenie, że w tym drugim przypadku są bardziej niezbędne. W tym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania, pojawiające się przed zakupem domofonu.

Jaki domofon wybrać? Jakie funkcje posiadają domofony IP? Czy do domofonu IP potrzebna jest specjalna instalacja?

Wybierając się na spacer po mieście (bądź wsi) w okolice zabudowy jednorodzinnej, na większości ogrodzeń możemy zaobserwować domofony z wbudowaną kamerą. Wiele z nich z pewnością jest domofonami IP. Oznacza to, że są to urządzenia sieciowe, w których transmisja danych odbywa się dzięki przewodom UTP. Urządzenia te są w pełni konfigurowalne, posiadają własne oprogramowanie, dzięki czemu pracują niezawodnie i stabilnie. W skład zestawu domofonowego wchodzi: stacja wewnętrzna, stacja zewnętrzna oraz switch PoE. Switch PoE ma za zadanie skomunikować ze sobą stację wewnętrzną z zewnętrzną, a także je zasilić.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby doprowadzania dodatkowych przewodów do zasilania. Jeśli w naszym domu znajduje się już switch PoE zainstalowany np. na potrzeby monitoringu, wówczas możemy wykorzystać wolne gniazda do podłączenia domofonu. Obecnie domofony IP oprócz podstawowej możliwości dzwonienia czy otwierania furtki, posiadają również inne ciekawe funkcje. Jedną z nich jest możliwość podłączenia domofonu z aplikacją. Dzięki temu możemy zdalnie odbierać połączenia ze stacji bramowej, nawet, gdy nie ma nas w domu. Możemy również z poziomu aplikacji otworzyć furtkę czy bramę. Do jednej stacji bramowej można podłączyć nawet pięć stacji wewnętrznych, co bardzo przydaje się przy zabudowie wielorodzinnej (mamy wówczas możliwość wykorzystania stacji zewnętrznej wieloabonamentowej). Pomiędzy stacjami wewnętrznymi możemy używać funkcji interkomu, co pozwala na swobodną komunikację pomiędzy poszczególnymi lokatorami. Istnieją również domofony, które w panelach wewnętrznych posiadają wejścia i wyjścia przekaźnikowe, co pozwala na stworzenie za ich pomocą prostych systemów alarmowych.

A co jeśli mieszkamy w domu, w którym jest stara instalacja domofonowa, dwu lub czterożyłowa?

W takim wypadku należy wybrać domofon w technologii Two Wire. W tej technologii, dzięki specjalnym modułom, sygnał IP jest poprowadzony przy pomocy tylko dwóch żył. Co więcej, za pomocą tych samych żył jest również zasilana stacja wewnętrzna i zewnętrzna. Jest to idealne rozwiązanie również w momencie, kiedy podczas budowy przewód UTP uległ uszkodzeniu i nie mamy połączenia na wszystkich parach. Wystarczy tak naprawdę jedna para w przewodzie UTP, aby instalacja działała sprawnie na niewielkiej odległości. Domofon w technologii Two Wire posiada identyczne funkcje jak domofon IP z tą różnicą, że nieco inaczej wygląda schemat jego połączenia. Sercem systemu jest moduł, który możemy zamontować np. na szynę DIN w skrzynce elektrycznej. Do niego przy pomocy dwóch przewodów podłączyć stację wewnętrzną i zewnętrzną oraz kabel LAN, jeśli chcemy, by urządzenia działały w siec LAN. Jeśli nie mamy poprowadzonego kabla LAN do skrzynki elektrycznej (miejsca montażu modułu) to żaden problem. Możemy wykorzystać stację wewnętrzną ze wbudowanym modułem Wi-Fi i bezprzewodowo połączyć się z Internetem. Do jednego modułu możemy podłączyć maksymalnie pięć stacji wewnętrznych i jedną zewnętrzną. Istnieje jednak możliwość łączenia wielu modułów w celu stworzenia większej sieci domofonów np. w blokach mieszkalnych. Ten sposób bardzo często jest używany podczas modernizacji starszych budynków, gdzie istnieją zazwyczaj instalacje dwu lub czterożyłowe.

 

Stacje wewnętrzne i zewnętrzne

Stacje zewnętrzne to niewielkie urządzenia mające ogromną funkcjonalność. Istnieje kilka wariantów stacji bramowych. Najpopularniejsze – stacje modułowe cechują się możliwością indywidualnej konfiguracji dostosowanej do potrzeb mieszkańców. Do głównej stacji zewnętrznej (kamera + przycisk dzwonka) mamy możliwość podłączyć moduły takie jak: czytnik kart i pastylek zbliżeniowych, klawiaturę numeryczną czy listę lokatorów. Standardowo w przypadku stacji modułowych mamy do dyspozycji kamerę z obiektywem szerokokątnym oraz oświetlaczem IR oraz dwa wyjścia przekaźnikowe (furtka + brama).

 

Stacje wewnętrzne to dotykowe panele o eleganckim wyglądzie. Posiadają jasne i przejrzyste menu. Z poziomu panelu wewnętrznego możemy między innymi: odbierać połączenia, przeglądać dziennik połączeń, zobaczyć podgląd z kamery w stacji zewnętrznej oraz z kamer monitoringu, jeśli takowy posiadamy. Z poziomu menu mamy możliwość konfiguracji całego domofonu, czyli zmiany tonu dzwonka, głośności, czasu połączenia itd.

Mamy nadzieję, że udało nam się choć trochę przybliżyć tematykę domofonów IP. Jak widać są to zaawansowane technologicznie urządzenia dające wiele możliwości. Oprócz niezawodnego działania cechuje je również funkcjonalność i prostota w użytkowaniu. Dzięki serii domofonów modułowych mamy możliwość kreowania urządzenia dostosowanego do swoich potrzeb. Na naszej stronie zamieściliśmy również instrukcję samodzielnego montażu oraz konfiguracji domofonów.