Możliwości alarmu

2023-01-31

Wbrew pozorom zabezpieczenie domu lub firmy nie musi kosztować majątku. W większości przypadków wystarczy zamontować kilka kontaktronów lub czujek, aby spać spokojniej. Jednak czy w taki rodzaj zabezpieczenia jest wystarczającym rozwiązaniem dla każdego obiektu?

Systemy alarmowe mają za zadanie przede wszystkim chronić nas przed wtargnięciem do domu lub firmy niepożądanych osób. W tym artykule przybliżymy temat alarmów, zabezpieczeń alarmowych oraz przedstawimy praktyczne zastosowanie wybranych typów alarmów.

Wbrew pozorom zabezpieczenie domu lub firmy nie musi kosztować majątku. W większości przypadków wystarczy zamontować kilka kontaktronów lub czujek, aby spać spokojniej. Jednak czy w taki rodzaj zabezpieczenia jest wystarczającym rozwiązaniem dla każdego obiektu?

System alarmowy podstawowo składa się z centrali alarmowej, czujki, detektora, sygnalizatora oraz urządzeń, które przekazują informacje o stanie systemu. Informacje o stanie mogą być przekazywane za pomocą dialerów, modułów GSM, komunikatorów TCP/IP oraz przy pomocy fal radiowych czyli radiopowiadomień. Istnieje również możliwość zakupu tak zwanych przycisków napadowych, które umożliwiają natychmiastowe wywołanie alarmu, w chwili, gdy poczujemy się zagrożeni.

Centrala alarmowa

Centrum systemu alarmowego stanowi centrala alarmowa. Odbiera ona sygnały od pozostałych elementów systemu alarmowego, takich jak detektory, czujki czy przyciski. Następnie przetwarza te sygnały, kolejno informuje o ich stanie i w zależności od sytuacji uzbraja oraz uruchamia sygnał alarmowy.

Dodatkowo centrale alarmowe posiadają możliwość inicjacji transmisji powiadomienia o zdarzeniu. Oczywiście istnieją również bardziej zaawansowane centrale alarmowe wyposażone w takie funkcje, jak możliwość obsługi przy pomocy komputera lub telefonu.

Centrale posiadają również pamięć zdarzeń, która umożliwia sprawdzenie czasu włączenia i wyłączenia alarmu, czas wybudzenia oraz informacje o tym która czujka spowodowała alarm. Kolejną dodatkową funkcją centrali alarmowych jest możliwość powiadomień telefonicznych w przypadku wzbudzenia alarmu. Zaawansowane centrale alarmowe posiadają autodiagnostykę, która informuje o ewentualnych usterkach systemu.

Nie zapominajmy o tym, że system alarmowy wymaga stałego dostępu do zasilania. W przypadku, gdy nastąpi awaria zasilania system alarmowy powinien być wyposażony w akumulator.

Rodzaje czujek

Podstawową formą zabezpieczeń alarmowych są tzw. czujki. Mają one wszechstronne zastosowanie. W połączeniu z sygnalizatorem mogą okazać się idealnym i skutecznym wyborem. Taki zestaw odstraszy potencjalnego intruza oraz poinformuje o sytuacjach odbiegających od normy, które będą miały miejsce na nadzorowanym obszarze.

Najczęściej stosowanymi detektorami są czujki ruchu PIR. Działają one na zasadzie wykrycia promieniowania cieplnego. Czujka rozpoznaje obiekty emitujące ciepło, które pojawią się w jej polu widzenia. Wykrywa ludzi, zwierzęta oraz inne źródła promieniowania ciepła. Zazwyczaj stosuje się je w celu detekcji wtargnięcia czy ruchu wywołanego przez człowieka.

Niektóre modele czujek ruchu posiadają algorytmy, które potrafią odróżnić ruch spowodowany przez zwierzę od ludzkiego. Jest to przydatne np. gdy mieszkamy na terenach przy lesie lub obok naszego domu, posesji lub firmy często przelatują ptaki lub przechodzą mniejsze zwierzęta typu kot czy pies.

Kolejnym dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym w czujkach jest antymasking. W sytuacji, gdy ktoś będzie próbował obejść lub zasłonić czujkę, także zostanie wywołany alarm.

Często stosowanym wyborem jest też czujka mikrofalowa MW. Czujka wykrywa ruch przy pomocy fal mikrofalowych. Rozpoznaje zmianę w częstotliwości wysyłanych i odbijanych fal mikrofalowych spowodowaną poruszaniem się obiektu. Zdecydowaną zaletą czujki mikrofalowej jest jej odporność na fałszywe alarmy.

Co zrobić w przypadku, gdy nasza aktualna czujka zbyt często wykrywa fałszywe sytuacje spowodowane zmianami klimatycznymi lub pojawiającymi się zwierzętami? W takich sytuacjach stosuje się czujki dualne. Jest to połączenie czujki ruchu PIR i czujki mikrofalowej MW (PIR + MW). Czujka tego typu eliminuje fałszywe alarmy spowodowane np. zmianami temperatur wywołanymi przez piece, kominy czy klimatyzatory. Skutecznie wykrywa ruch w pomieszczeniach, w których nikt nie powinien przebywać w konkretnym czasie. Czujki dualne są zdecydowanie bardziej skuteczne oraz odporne na fałszywe alarmy.

Do zabezpieczenia okien i drzwi stosuje się kontaktrony, czyli czujki magnetyczne. Działają one na zasadzie styku, który reaguje na zaniknięcie pola elektromagnetycznego magnesu zamontowanego po drugiej stronie. Takie naruszenie wywoła alarm zawsze wtedy, gdy nasz system będzie uzbrojony.

Sygnalizatory i manipulatory

Istotnym elementem systemu alarmowego jest to w jaki sposób naruszenie zostanie zasygnalizowane. Sygnalizatory alarmowe dzielą się na akustyczne oraz akustyczno-optyczne. Sygnalizatory akustyczne wywołują alarm dźwiękowy o natężeniu powyżej 75 dB. Natomiast sygnalizatory akustyczno-optyczne posiadają jeszcze dodatkowo sygnalizację świetlną. Zarówno sygnalizatory akustyczne, jak i akustyczno-optyczne występują w dwóch wersjach: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Sygnalizatory mogą również posiadać dodatkowe funkcje m.in. możliwość zamontowania baterii, wbudowany styk antysabotażowy lub zabezpieczenie przed wygłuszeniem pianką.

Kolejnym elementem systemu alarmowego jest manipulator. Umożliwia on włączenie lub wyłączenie alarmu po wprowadzaniu kodu dostępu, bieżącą obsługę systemu oraz dowolną konfigurację parametrów, w zależności od potrzeb.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów alarmowych. Producenci dbają również o wygląd proponowanych rozwiązań. Elementy systemu alarmowego mogą być częścią wystroju wnętrza naszego domu. Nowe manipulatory mają nowoczesny design, który łatwo dostosuje się do innych urządzeń. Zamiast tradycyjnych klawiatur stosuje się intuicyjne wyświetlacze dotykowe z coraz większą ilością smart funkcji.

Automatyka domowa

System alarmowy można rozbudować o funkcje automatyki domowej. Dzięki nim możemy równocześnie chronić swój dom lub firmę oraz znacznie ułatwić sobie codzienne czynności i optymalizować koszty. Automatyka domowa pozwala na zarządzanie ogrzewaniem i kontrolę temperatury w domu – nawet w poszczególnych pomieszczeniach. Przykładowo, gdy wychodząc z domu uzbroimy system, temperatura automatycznie obniży się, zaś po naszym powrocie wróci do zaprogramowanej wartości (system ten może też zostać skonfigurowany zgodnie z harmonogramem).

Z systemem alarmowym możemy też zintegrować oświetlenie. Mamy możliwość zaprogramowania godziny, o której ma się automatycznie włączyć lub wyłączyć. Ciekawą opcją jest skonfigurowanie włączenia światła z momentem otwarcia bramy wjazdowej, którą też możemy podłączyć do systemu. Bramę możemy uruchomić pilotem, przez aplikację lub dzwoniąc na ustalony numer. Również rolety można podobnie zaprogramować i dołączyć do systemu alarmowego.

Inteligentne zarządzanie domem może również obejmować takie urządzenia jak zraszacze ogrodowe czy czujniki wilgotności. Nowoczesny system alarmowy zadba o nasze bezpieczeństwo, dom, a nawet ogród. Wystarczy dobrze zaplanowany harmonogram, dzięki któremu wiele działań będzie odbywać się automatycznie.

Zachęcamy do rzeczowej rozmowy o ekonomicznym i skutecznym systemie alarmowym dopasowanym do ochrony konkretnego obiektu z naszymi specjalistami.