Jaki monitoring do domu?

2023-04-06

Monitoring jest już standardem w biurach, magazynach, sklepach, galeriach handlowych, a nawet w przestrzeni publicznej – nadzorowaniu ulic czy parków. Możemy go spotkać wszędzie tam, gdzie potencjalnie może wystąpić jakieś zagrożenie. Coraz częściej pojawia się również pytanie, czy wystarczająco dobrze dbamy o bezpieczeństwo we własnym domu? Co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć siebie i swoje mienie? W tym artykule dowiesz się jaki monitoring do domu wybrać.

Idealnym rozwiązaniem do monitoringu domu jest zastosowanie rozwiązania kompleksowego, czyli łączącego system alarmowy oraz monitoring CCTV. Z jednej strony mamy alarm, który informuje nas o zdarzeniu, a z drugiej kamery, które rejestrują to, co się dzieje. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni wybierać, zdecydowanie polecamy opcję monitoringu. Jego koszt jest stosunkowo nieduży, a w zamian otrzymujemy pełny obraz zdarzenia, w odróżnieniu od alarmu, który jedynie sygnalizuje, że do niego doszło. Nowoczesne systemy monitoringu mogą działać też podobnie do alarmu. Dzięki analizie obrazu urządzenia mogą wysyłać powiadomienia na telefon, gdy wykryją naruszenie bezpieczeństwa. Dodatkowo możemy wtedy natychmiastowo uruchomić zdalny podgląd z kamer i sprawdzić co się dzieje. Możliwość tę nazywamy wideoweryfikacją, która często stosowana jest przez firmy zajmujące się ochroną mienia.

Posiadanie monitoringu daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. W każdej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić co dzieje się w naszym domu lub w jego otoczeniu, co więcej, nie wymaga to użycia dodatkowych urządzeń. Dzięki połączeniu z Internetem, mamy ciągły podgląd przez komputer lub za pomocą smartfona, gdy przebywamy w pracy, na urlopie lub po prostu w innej części posesji. Oprócz obserwacji na żywo, możliwe jest odtworzenie przeszłych zdarzeń, co jest niezwykle cennym dowodem w przypadku przestępstwa. Mówiąc wprost, monitoring domu jest pożądanym narzędziem w przypadku włamania, kradzieży czy wandalizmu, a jednocześnie ułatwia zidentyfikowanie sprawców. Nowe kamery oferują bardzo wysoką jakość obrazu – zapomnij o widoku z monitoringu, na którym ledwo można rozpoznać jakiekolwiek szczegóły.

Od czego zacząć?

Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie zestawu monitoringu, powinniśmy przemyśleć kwestie związane z jego montażem.

Każdy system jest kwestią indywidualną, dlatego też warto stworzyć roboczy plan, uwzględniający odpowiedzi na następujące pytania:

-Ile kamer potrzebujemy?
-Czy chcemy monitorować tylko wnętrze domu czy też jego otoczenie?
-Które miejsca są dla nas newralgiczne?
-Jak długi czas archiwizacji jest potrzebny?

Wybór rejestratora

Odpowiedni rejestrator stanowi podstawę dobrze skonstruowanego systemu monitoringu. W zależności od przewidywanej ilości kamer, w sprzedaży są -4, -8, -16 i więcej kamerowe rejestratory, które coraz częściej w standardzie obsługują najnowszą kompresję H.265+. Rodzaj kamer (analogowe czy IP; na temat wyboru kamer przeczytasz osobny artykuł) warunkuje również typ urządzenia rejestrującego. Jeśli wybieramy nowoczesne kamery IP, powinniśmy konsekwentnie zastosować rejestrator sieciowy, czyli NVR. Jeśli decydujemy się na system analogowy do wyboru mamy szeroki wachlarz urządzeń TurboHD. Aktualnie istenieje też możliwość tworzenia systemów hybrydowych obsługujących obydwie możliwości. Jest to dobre rozwiązanie, gdy na przykład chcemy rozbudować nasz system i dalej korzystać ze starszych kamer analogowych. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór rejestratora jest kwestia mikrofonu. W podstawowym modelu jest jedno wejście audio, do którego możemy podłączyć mikrofon, jeśli planujemy zainstalować więcej tego typu urządzeń powinniśmy poszukać bardziej zaawansowanego rejestratora.

Następną bardzo istotną kwestią jest czas archiwizacji nagrań z kamer. Najprostsze rejestratory posiadają jedno złącze dyskowe, do którego można podpiąć dysk o pojemności do 6 TB. Zależnie od ilości kamer i ich ustawień wystarczy to na dłuższy lub krótszy czas. Zakładając jednak, że system składa się z 4 kamer FullHD przykładowy dysk 6 TB w zależności od kodowania zapamięta dane z okresu miesiąca, do dwóch. Gdy skorzystamy z bardziej zaawansowanych trybów detekcji ruchu oraz terminarza, czas zapisu automatycznie wydłuży się. Naturalnie, jeśli chcemy, aby archiwizowany materiał był jeszcze większy, przy zachowaniu wysokiej jakości, powinniśmy wybrać rejestrator obsługujący większą ilość dysków.
 

Urządzenie rejestrujące to podstawa naszego systemu monitoringu domowego. Obecnie dzięki najnowszej technologii jego instalacja oraz obsługa stają się coraz prostsze. Wbudowany darmowy serwer DDNS producenta oraz technologia UPNP sprawiają, że konfiguracja sieci jest błyskawiczna i nie wymaga zmiany ustawień routera. Rejestrator automatycznie się z nim łączy oraz przekierowuje porty. Dzięki połączeniu z Internetem, oprócz możliwości podglądu z dowolnego miejsca za pośrednictwem komputera lub smartfona, urządzenie rejestrujące wysyła powiadomienia w postaci e-mail o wykryciu ruchu, sabotażu lub informację o błędach dysku. Ponadto, w przypadku alarmu, również drogą mailową otrzymujemy zdjęcia lub na serwer FTP krótkie filmiki dotyczące zdarzenia.

Istnieje również dedykowana aplikacja na telefon, która oferuje zdalny podgląd czy powiadomienia push wyskakujące na telefonie. Producenci zakładają także opcję podłączenia rejestratora do urządzenia zewnętrznego, dzięki czemu informację o wykryciu ruchu otrzymuje np. centrum monitoringu. Nawiązując do podstawowych zadań monitoringu domu, należy wspomnieć o możliwości odtwarzania nagrań. Bezproblemowo jesteśmy w stanie sprawdzić co działo się na naszej posesji w wybranym momencie lub w chwili, gdy urządzenie wykryło ruch.

Dysk – uzupełnienie rejestratora

Dysk twardy jest nieodłącznym elementem urządzenia rejestrującego. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie zbioru nagrań. W chwili obecnej na rynku można znaleźć pamięć o pojemności do nawet 10 TB. Poszukując dysku twardego do systemu monitoringu należy pamiętać, aby wybrać model zgodnie z jego przeznaczeniem, np. Seagate SkyHawk lub seria purple od WesternDigital. Aby obliczyć odpowiednią pojemność w stosunku do ilości wykorzystanych kamer i ich rozdzielczości, warto posiłkować się kalkulatorem danych, który pomoże w dobraniu właściwego urządzenia -lub skorzystać z porady naszych doradców klienta.

Kolejny krok – dobór odpowiednich kamer do monitoringu

Oferta kamer do monitoringu jest obecnie tak szeroka, że wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się niełatwą sprawą. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie czy chcemy monitorować wnętrze naszego domu czy raczej jego otoczenie. W związku z tym, że kamera nie jest urządzeniem uniwersalnym, do dyspozycji mamy kamery: zewnętrzne, w bardziej odpornej obudowie, dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych oraz wewnętrzne działające w stałej temperaturze pokojowej. Również jeśli chodzi o estetykę możemy wybierać między kamerą kopułkową a tubową. W zasadzie nie różnią się one pod względem jakości obrazu, kwestia montażu także zależy od preferencji Użytkownika. Znaczenie ma tutaj wygląd i dyskrecja; kamera kopułkowa jest bez wątpienia mniej zauważalna, w przeciwieństwie do kamery tubowej, która może pełnić również funkcję prewencyjną. Więcej o tym jakie kamery do monitoringu wybrać dowiesz się w tym artykule (kliknij).

Połączenie całości – okablowanie

Po wybraniu rejestratora, dysku oraz kamer, czas na połączenie wszystkich elementów naszego monitoringu domowego. Właściwe okablowanie jest bardzo ważne jeśli chcemy, aby cały system działał bez zastrzeżeń. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup monitoringu IP możemy wykorzystać już istniejącą infrastrukturę sieci lokalnej wykorzystując wolne gniazda RJ45. W przypadku kamer analogowych zastosować trzeba kabel koncentryczny. Przewody mogą różnić się wykorzystanym materiałem i jakością oraz oczywiście długością. Dzięki rozwiązaniom takim jak PoE czy PoC nie musimy na szczęście martwić się już zasilaniem – wysyłane jest ono tym samym przewodem co obraz z kamer. Coraz częściej spotykane są również systemy oparte w całości na sieci bezprzewodowej. Kamery te mogą sprawdzić się w podstawowej ochronie domku letniskowego, jednak nie są dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć nasz dom.