Za co płacisz 2 razy więcej?
Wybierając kamerę do monitoringu wideo, klienci w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę produktu. Następnie zastanawiają się jaki jest związek ceny z jakością obrazu, który otrzymają z kamery.
Pytania, jakie nasuwają się zanim dokonamy wyboru sprzętu, to:
- Co ma wpływ na to, że różnice w cenach kamer są tak duże?
- Jakie czynniki odpowiadają za jakość przesyłanego obrazu wideo?
Na powyższe pytania spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Jakość obrazu a cena
Smartfony z wbudowanymi aparatami cyfrowymi przyzwyczaiły nas do tego, że podczas planowania zakupu, głównie zwracamy uwagę na ilość megapikseli w danym urządzeniu. Oczywiście rozdzielczość obrazu jest bardzo ważna i ma znaczący wpływ na jakość przesyłanego wideo, lecz przy wyborze kamer CCTV nie należy kierować się wyłącznie nią. Duży wpływ na jakość obrazu mają także zastosowane w kamerze technologie, rodzaj przysłony, obiektyw oraz dodatki takie, jak np. oświetlacz.
W tym artykule dla porównania jakości zarejestrowanego obrazu w różnych warunkach oświetleniowych, użyjemy dwóch różnych modeli kamer Hikvision – DS-2CD1623G0-IZ i DS-2CD2087G2-L.

Obraz z kamery Hikvision DS-2CD1623G0-IZ (2MP) widok: dzień

Obraz z kamery Hikvision DS-2CD2087G2-L (8MP) widok: dzień
DS-2CD1623G0-IZ to kamera o rozdzielczości 2MP (1920×1080, oparta na przetworniku 1/2.8” CMOS) z regulowanym obiektywem 2.8 mm – 12 mm. Zastosowane w niej technologie takie jak: DWDR (Digital Wide Dynamic Range), 3D DNR (Digital Noise Reduction), AES (Automatic Electronic Shutter), czy BLC (Backlight Compensation) w połączeniu z dobrymi specyfikacjami sprzętowymi, pozwalają uzyskać przejrzysty i płynny obraz.
Cena tego modelu kamery to około 1200 zł.
DS-2CD2087G2-L to kamera o rozdzielczości 8MP (3840×2160, oparta na przetworniku 1/1.2″ CMOS). W urządzeniu został zastosowany obiektyw 2.8 mm / F1.0. Oprócz wielu dodatkowych technologii, takich jak: AWB (Automatic White Balance), AGC (Automatic Gain Control), BLC (Backlight Compensation) , HLC (Highlight Compensation), 3D DNR (Digital Noise Reduction), ROI (Region Of Interest), w kamerze jest też oświetlacz światła białego typu smart light o zasięgu do 40 metrów.
Jej cena to około 2300 zł.
Patrząc na zdjęcia z kamer wykonane w ciągu dnia, na pierwszy rzut oka nie widać większych różnic. Zdjęcia z obu kamer są dokładne i przejrzyste. Kamery dobrze radzą sobie ze szczegółami, jednak kamera 8MP generuje ostrzejszy obraz. Skąd więc taka różnica cenowa, jeżeli jakość wideo z obu kamer aż tak znacznie się nie różni? Oczywiście większość kamer dobrze sobie radzi z rejestracją obrazu w dzień, jednak warto sprawdzić, jak sytuacja wygląda w nieco trudniejszych warunkach – w nocy.
Kolejne zaprezentowane zdjęcia z kamer zostały wykonane po zmroku, kiedy na dworze było już ciemno.

Obraz z kamery Hikvision DS-2CD1623G0-IZ (2MP) widok: noc

Obraz z kamery Hikvision DS-2CD2087G2-L (8MP) widok: noc
Powyższe zdjęcia wykonane w nocy pozwalają dostrzec wiele różnić i poniekąd odpowiadają na pytanie, za co płacimy 2 razy więcej.
Obraz z kamery DS-2CD1623G0-IZ 2MP (pierwsze zdjęcie) nadal jest dosyć wyraźny, lecz szczegóły nie są już tak ostre. Przykładowo ciężko rozszyfrować słabo widoczne detale, czy nieczytelną tablicę rejestracyjną samochodu. Dodatkowo standardowa kamera daje użytkownikowi do dyspozycji tylko obraz w odcieniach szarości, co może utrudniać identyfikację osób czy pojazdów w nagraniu.
Kamera DS-2CD2087G2-L 8MP (drugie zdjęcie) z serii ColorVu zdecydowanie lepiej zdała test nocnej rejestracji. Wszystkie szczegóły są dobrze widoczne, i to w pełnym kolorze. Odczytanie tablic rejestracyjnych nie stanowi większego problemu. Ponadto warto zwrócić uwagę na światło z lamp ulicznych. Obiektyw świetnie radzi sobie z ich przetworzeniem, nie generując przy tym rozmyć i promieni dookoła źródła światła. Identyfikacja osoby czy pojazdu, przy użyciu kamery Hikvision 8MP ColorVu, jest możliwa w każdych warunkach oświetleniowych.
Co oferuje kamera Hikvision z serii ColorVu?
Kamera serii ColorVu DS-2CD2087G2-L ma nie tylko wysoką rozdzielczość, ale przede wszystkim jest w niej zastosowanych wiele technologii poprawiających jakość obrazu. Stwarzają one dużo możliwości dla użytkownika i zapewniają wysokie bezpieczeństwo nadzorowanej przestrzeni.
Przysłona o dużej średnicy F1.0 sprawia, że do przetwornika kamery dociera więcej światła, dzięki czemu obraz staje się jaśniejszy i bardziej wyraźny.
Przetwornik 1/1.2″ generuje obraz w rozdzielczości 8MP, co nadaje wyświetlanemu wideo głębi szczegółów, a zastosowane w kamerze uniwersalne technologie, takie jak BSI (Backside Illumination), DCG (Dual Conversion Gain), czy WDR (Wide Dynamic Range) sprawiają, że obraz jest jasny i kolorowy w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych.
Wbudowany oświetlacz pozwala nagrywać obraz w wysokiej jakości, nawet w warunkach całkowitej ciemności.
Powyższe przykłady stanowią odpowiedź na pytanie, co sprawia, że ceny kamer do monitoringu są tak różne. Przy wyborze kamery powinniśmy kierować się tym, czy dana kamera będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Rynek przyzwyczaił nas, że nie zawsze wyższa cena wiąże się z lepszą jakością, jednak w tym przypadku jest inaczej. Wiadomo, że zapewnienie bezpieczeństwa warte jest każdej ceny, dlatego nasz wybór kamery do monitoringu powinien być determinowany przez cel i scenariusz zastosowania.