
Czy miliony pikseli sa nam potrzebne? Porównanie rozdzielczości kamer Hikvision
W dobie ciągłego rozwoju branży CCTV jej czołowi producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej innowacyjnych urządzeń. Jednym z podstawowych parametrów kamer używanych do monitoringu wizyjnego jest rozdzielczość mierzona w megapikselach. Jako użytkownicy telefonów komórkowych jesteśmy przyzwyczajeni do pojawiania się na rynku kolejnych modeli z coraz większą ilością megapikseli w aparatach. Z tego też powodu 2 MP kojarzy nam się z raczej marnej jakości zdjęciem. Czy tak samo jest w przypadku kamer telewizji przemysłowej? To zależy. I tutaj pojawia się zasadnicze pytanie, do czego tak naprawdę będziemy używać konkretnej kamery? Jaki obszar będziemy za jej pomocą obserwować? Omówimy w tym artykule porównanie rozdzielczości w kamerach Hikvision.
Przede wszystkim, bardzo duże znaczenie będzie miało to, czy dana kamera ma obserwować obszar wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Przyjrzyjmy się bliżej kamerom zainstalowanym w pomieszczeniach. Pomijając duże hale produkcyjne, parkingi podziemne itd., zazwyczaj mamy do czynienia raczej z niewielkimi pomieszczeniami. Kolejnym założeniem będzie cel monitorowania. Zazwyczaj montujemy kamerę w danym pomieszczeniu po to, żeby mieć podgląd na sytuację. W takim wypadku w zupełności wystarczy kamera 2MP. Pozwoli ona nie tylko na podgląd sytuacji w danym biurze, ale jeśli jest to niewielkie pomieszczenie (około 40m2), to będziemy w stanie bez trudu dokonać identyfikacji osób w nim się znajdujących. Co nam daje użycie kamery ze zoptymalizowaną rozdzielczością? Przede wszystkim oszczędność, zarówno pieniędzy, jak i miejsca na dysku w rejestratorze. Należy więc pamiętać, że niestety z większą ilością megapikseli idzie również większa cena kamery. Bardzo istotną rzeczą przy montażu kamer w pomieszczeniach jest ich odpowiednie usytuowanie. Pamiętajmy, by kamery były montowane w miarę możliwości tyłem do okien, oraz żeby żadne światło sztuczne nie świeciło wprost w obiektyw. Nie przestrzegając tych zasad, nawet po zamontowaniu 8MP kamery, obraz będzie nieostry, a w skrajnych przypadkach nawet nieczytelny.
Różnice widoku z kamer
Jeśli chodzi o teren zewnętrzny, to tutaj sytuacja ma się nieco inaczej. Można podejść do tematu dwojako. Biorąc pod uwagę przypadek monitorowania działki wokół domu, możemy potraktować monitoring jako podgląd jedynie sytuacji, lub jako system, który będzie potrafił zarejestrować potencjalnego złodzieja i pomóc w jego późniejszej identyfikacji. Dzięki kamerom z zaawansowaną analityką obrazu monitoring możemy również zastosować do ochrony perymetrycznej. W tym pierwszym przypadku wystarczą nam kamery 2 lub 4MP z mocnym promiennikiem, dzięki którym będziemy w stanie podejrzeć co dzieje się wokół posesji. Biorąc pod uwagę drugą opcję, będziemy musieli zastosować kamery o większej rozdzielczości. Przykładowo kamera 8MP z obiektywem 2,8-12mm będzie zapisywać obraz w jakości pozwalającej zidentyfikować osobę w odległości do 15m od kamery. Przyjmuje się, że dokładnej identyfikacji twarzy można dokonać wtedy, gdy obraz z kamery będzie zarejestrowany w wielkości 250 PX/m. Dokonując szybkiej kalkulacji zauważamy, że takich kamer będzie potrzeba dużo więcej niż w przypadku pierwszym. Jeśli chodzi o kamery z detekcją, to mamy dwa wyjścia. Kamery ze zwykłą detekcją ruchu czy przekroczeniem linii lub kamery z zaawansowaną analityką. Jeśli będziemy wykorzystywać kamery do ochrony perymetrycznej, czyli będziemy chcieli, aby kamera wywołała alarm, podczas gdy ktoś nieproszony pojawi się na naszym terenie, warto zastanowić się nad zaawansowaną analityką. Pozwoli to na wyeliminowanie fałszywych alarmów, a co za tym idzie usprawni system ochrony obwodowej.
Optymalizacja
Wspomnieliśmy już wcześniej o oszczędności. Wiadomo, im lepsza kamera (m in. większa rozdzielczość), tym droższa. Podobnie jest z pamięcią, czyli dyskami twardymi, ale nie tylko. Pamiętać trzeba również o tym, że im większa rozdzielczość, tym więcej pamięci potrzeba do zapisu nagrań. Im więcej pamięci, tym więcej dysków, a im więcej dysków tym droższy rejestrator. Dlatego tak ważne jest zoptymalizowanie systemu monitoringu według swoich realnych potrzeb. Istnieją sposoby na zaoszczędzenie miejsca w przestrzeni dyskowej rejestratora. Pierwsza podstawowa rzecz, to ilość klatek na sekundę. Przyjmuje się, pełna klatka to 25kl/s jednak z doświadczenia wiemy, iż w wielu przypadkach wystarcza tylko 12kl/s. Już tylko w przypadku zmiany ilości zapisywanych klatek na sekundę, możemy zmniejszyć wielkość zapisu z kamery o połowę. Kolejnym parametrem będzie kompresja obrazu. Większość kamer obsługuje już kompresję H.265, która w znaczny sposób zmniejsza wielkość nagrywanych materiałów. Bardzo dużo miejsca na dysku możemy również zaoszczędzić poprzez ustawienie nagrywania po wykryciu ruchu przez kamerę. W takim wypadku kamera cały czas pracuje, czyli możliwy jest z niej podgląd w czasie rzeczywistym, jednak nagrywa dopiero wówczas, gdy wykryje ruch. W miejscach o małym natężeniu ruchu może się okazać, że dzięki tej funkcji, pliki z kamer będą zajmowały nawet 90% mniej miejsca!


Zdarzają się przypadki, w których klienci proszą o jak najlepsze kamery. Jest to w pewien sposób zrozumiałe, dlatego że część z nas, chce mieć urządzenia dające więcej możliwości. Oczywiście można kierować się zasadą „lepiej dołożyć i mieć lepsze” i jak najbardziej może się to sprawdzić przy niewielkich inwestycjach typu monitoring domu jednorodzinnego. Jednak przy zabezpieczeniu większych obiektów należy zwrócić uwagę, że przy projekcie, który zawiera 120 kamer wewnętrznych i 50 kamer zewnętrznych, a do tego jeszcze 4 obrotowe, każdy megapixel – czyli każda złotówka, ma ogromne znaczenie dla całości.