Po co system przeciwpożarowy?
System przeciwpożarowy jak nazwa wskazuje ma na celu zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru i wykryć go na jak najwcześniejszym etapie. Wymagania przeciwpożarowe jakie należy spełnić są regulowane przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Podstawą prawną dla rozporządzenia jest ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Z tego względu w obiektach takich jak hale magazynowe, które bardzo często mają dużą powierzchnię składowania i znajdują się tam towary oraz materiały o dużej wartości system przeciw pożarowy jest bardzo ważny. Nawet jeśli same składowane produkty nie są łatwopalne to często są pakowane w kartony, opakowania, które mogą się zapalić. Dodając do tego ilość składowanych towarów obiekty te charakteryzują się wyjątkowo dużym ryzykiem rozprzestrzeniania się ognia. Dlatego zastosowanie systemu przeciwpożarowego, który umożliwi wczesne wykrycie powstającego pożaru i rozpoczęcie procedur alarmowania oraz gaszenia może uchronić przed dużą tragedią.
Elementy systemu przeciwpożarowego
Centrala pożarowa
Centrala pożarowa jest mózgiem całego systemu odbiera informację z poszczególnych elementów i zarządza nimi.
Sygnalizatory
Sygnalizatory alarmowe i dźwiękowe po otrzymaniu informacji z centrali załączają się alarmując o wystąpieniu pożaru.
Czujki
Istnieje wiele typów czujek, najbardziej powszechnymi są czujki dymu lub ciepła. Czujki wykrywają zagrożenie i zgłaszają to centrali pożarowej.
Gaśnice
Są to przenośne urządzenia służące do gaszenia małych pożarów.
Ręczne ostrzegacze pożarowe
Ręczne ostrzegacze pozwalają personelowi i osobom znajdującym się w obiekcie na bezpośrednie zgłoszenie pożaru w obiekcie.
Strefy pożarowe i przegrody ognioodporne
Szpital jest podzielony na strefy oddzielone specjalnymi ścianami, które nie przepuszczają ognia. To pomaga ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.
System gaszenia gazem
Pozawala na automatycznie gaszenie pożaru, poprzez rozpylenie gazu, który odcina dopływ tlenu potrzebnego dla procesów spalania.
Systemy wentylacyjne i oddymiające
Dbają o to, żeby dym nie zapełnił korytarzy i klatek schodowych, ułatwiając tym samym ewakuację.
Hydranty wewnętrzne
Umożliwiają szybkie podjęcie działań gaśniczych przez personel szpitala lub straż pożarną
System tryskaczowy
To automatyczny system gaszenia pożaru, który uruchamia się w momencie wykrycia ognia i rozpoczyna gaszenie.
Opis działania
System ochrony przeciwpożarowej w szpitalu łączy ze sobą wiele elementów, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Podstawowym elementem do wykrycia
pożaru jest czujka. Czujki są odpowiednio dobierane do pomieszczeń w jakich mają funkcjonować. Oprócz czujek istotne jest też umieszczenie ręcznych ostrzegaczy,
które mogą zostać użyte, gdy pożar zostanie zauważony.
Jeśli czujka wykryje pożar przesyła informację do centrali, a ta zgodnie z zaprogramowanym działaniem podejmuję akcje. Włączone przez centrale pożarową sygnalizatory informują personel i osoby przebywające w budynku o wystąpieniu zagrożenia pożarowego. Dodatkowo przesyłana jest informacja do straży pożarnej
o wybuchu pożaru.
Centrala zamyka drzwi przeciwpożarowe oraz bramy, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru. Systemy wentylacji i oddymiania są uruchamiane usuwając dym z pomieszczeń, korytarzy i klatek schodowych z dymu. Systemy tryskaczowe rozpoczynają rozpylanie wody. W między czasie personel zgodnie z ustalonymi procedurami pożarowymi podejmuję ewakuację z budynku lub do strefy, która nie jest zagrożona pożarem.
Podsumowanie
System ochrony przeciwpożarowej w magazynach to nie tylko sprzęt, ale i procedury, które razem tworzą solidną ochronę przed pożarem. Dzięki czujnikom, alarmom, tryskaczom, podziałowi na strefy pożarowe i innym zabezpieczeniom, magazyny są dużo bardziej zabezpieczone przed ryzkiem pożaru.