Prześlij obraz 4K na odległość do 200 metrów - bezprzewodowo!
Trafiając na ten artykuł rozglądasz się zapewne za systemem alarmowym, który chroniłby Twoje mieszkanie. Postaramy się w nim przybliżyć nieco elementy systemu, sposób działania alarmu oraz podpowiemy osobom szukającym odpowiedzi na pytanie jaki alarm do domu wybrać.
Podstawowym elementem alarmu, który steruje całym systemem jest centrala alarmowa. Zajmuje się ona zbieraniem i przetwarzaniem sygnałów z innych urządzeń oraz w razie potrzeby uruchomieniem alarmu. Zależnie od naszych potrzeb dobrać trzeba urządzenia obsługujące wymaganą liczbę wejść i wyjść a najlepiej mieć ich na zapas, jeśli w przyszłości zdecydowalibyśmy się na rozbudowę naszego systemu. Rodzaj centrali odpowiada też za sposób komunikacji z innymi urządzeniami.
Kolejnymi ważnymi urządzeniami są czujniki alarmowe, odpowiedzialne za wykrycie zagrożenia. W ofercie mamy czujniki ruchu i obecności (czujki podczerwieni i mikrofalowe); kontraktony, czyli czujki magnetyczne wykrywające otwarcie okien lub drzwi; czujniki dymu lub gazu; czujniki zalania; czujniki stłuczeniowe lub czujniki temperatury (przydatne w aptekach lub chłodniach gdzie zwiększenie temperatury jest niedopuszczalne). W przypadku alarmu w domu najistotniejszymi będą dla nas czujniki ruchu i kontraktony, na których oparty będzie system wykrycia wtargnięcia intruza. Najlepiej zdecydować się na czujniki dualne ze względu na to, że czujki wyposażone tylko w jedną z tych technologii będą wywoływać częste fałszywe alarmy. Więcej o działaniu czujników dowiedzieć się w można w naszym artykule o możliwościach systemów alarmowych – kliknij i zobacz.
Gdy alarm zostanie uruchomiony przez centralę, musi on zostać przekazany do naszej wiadomości. Podstawową opcją jest sygnalizator akustyczny lub akustyczno-optyczny zwany potocznie syreną alarmową. Wydziela on głośny dźwięk oraz opcjonalnie jaskrawe światło. W nowoczesnych systemach powiadomienie o włamaniu można otrzymać na telefon – powiadomieniem push, połączeniem głosowym lub wiadomością sms.
Uruchomiony już alarm trzeba oczywiście potem rozbroić, do czego służy manipulator. Jest to urządzenia podobne do tabletu lub po prostu klawiatura sterującą systemem. Nowoczesne systemy pozwalają na instalację, w której manipulatory nie występują – systemem sterujemy wtedy z pomocą aplikacji na telefon.
Jak działa alarm?
Często wśród naszych klientów pada pytanie: jak działa alarm? Nowoczesne alarmy wysokiej jakości utrzymują ciągły kontakt z czujnikami. Ma to na celu zabezpieczenie przed ich uszkodzeniem przez włamywacza. Jeśli spróbuje on naruszyć elementy systemu automatycznie wywoła wtedy alarm. Stanie się to również, gdy wykryta zostanie próba oszukania lub zakrycia czujnika, każda niezgodność w działaniu, komunikacji z centralą lub rozkręcenie urządzenia uważana jest za próbę włamania, o czym zostaniemy powiadomieni. Centrala otrzymując sygnał o wtargnięciu lub wykrywając próbę naruszania/oszukania wywołuje odpowiedzialne za alarm wyjście, które połączone jest z syreną lub innymi urządzeniami. Profesjonalny system alarmowy powinien również posiadać własne źródło zasilania awaryjnego, które w razie braku energii pozwoli na działanie systemu przez godzinę lub dłużej. Uzyskać to można z pomocą zasilaczy awaryjnych UPS lub akumulatorów dedykowanych do systemów alarmowych.
Nowoczesny system alarmowy połączyć można z funkcjonalnością inteligentnego domu. Otrzymamy tym sposobem możliwość sterowania różnymi urządzeniami przez internet, nawet gdy nie ma nas w domu. Ustawienie różnych harmonogramów pozwoli nam też na oszczędność energii, ogrzewanie, ale też ułatwi codzienne życie. Dzięki obsłudze z poziomu telefonu będziemy w stanie zdalnie otworzyć bramę i drzwi garażowe, rozbroić alarm oraz uruchomić oświetlenie z garażu do domu. Zobacz filmik, aby dowiedzieć się więcej lub przeczytaj więcej w artykule: możliwości systemów alarmowych.
Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki alarm do domu wybrać trzeba najpierw zadać sobie pytanie co chcemy zabezpieczyć. Jeśli nie mamy sprecyzowanych wymagań a jedynie chcemy podstawowo zabezpieczyć swój dom możliwe, że wystarczy nam podstawowy system z 2 czujkami które wykryją intruza w korytarzu i najbardziej narażonym na jego wejście pomieszczeniu. Każdy dom i mieszkanie jest inne, dlatego nie można jednym zdaniem określić to jaki alarm powinniśmy wybrać. Do wykorzystania mamy czujniki ruchu i kontraktony z których zbudować trzeba odpowiedni system wykrycia. Czujniki obejmować ochroną mogą całe przestrzenie lub tylko wydzieloną linię jeśli posiadają tryb kurtynowy. Kontraktony pozwalają na wykrycie otwarcia drzwi lub okien więc mogą działać nawet gdy przebywamy w danym pomieszczeniu lub posiadamy zwierzęta domowe. Jeśli posiadamy dom piętrowy przydatne okazać mogą się strefy alarmowe. W nocy zabezpieczymy strefe 1 czyli parter zaś piętro gdzie śpimy będzie rozbrojone aby nie wzbudzić alarmu. Gdy zaś opuszczamy dom zabezpieczyć można obydwie strefy i dom będzie w pełni chroniony. Do dyspozycji mamy też zabezpieczenia zewnętrzne jak na przykład bariery podczerwieni jednak rozwiązania te są dużo droższe. Jeśli rozważamy zaś kupno systemu alarmowego, którego reklama nawiązuje do instalacji bez fachowca oraz atrakcyjnej ceny należy wziąć pod uwagę to w jakim celu chcemy kupić owy alarm. Systemy te często są urządzeniami nie spełniającymi norm zabezpieczeń, nie posiadającymi awaryjnego zasilania czy omawianej wcześniej dwustronnej komunikacji. Instalacja takiego alarmu może coś znaczyć jedynie dla nas ponieważ żadna firma zapewniająca ochronę lub ubezpieczalnia nie zaliczy go jako zabezpieczenia przed kradzieżą. W przypadku kradzieży ubezpieczalnia odmówi więc wypłaty odszkodowania czy zniżek na ubezpieczenie. Kolejnym mankamentem na pewno będą częste fałszywe alarmy wywołane słabej jakości czujnikami czy błędami oprogramowania. Taki system nie stanowi też zagrożenia dla włamywacza, który zna wiele sposób na ich oszukanie.
Zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym, który odpowie na każde pytanie dotyczące systemów alarmowych, koniecznie zobacz też nasz artykuł dotyczący możliwości alarmów, do którego link znajdziesz poniżej