Automatyczny pomiar temperatury ciała – kamery termowizyjne
Aktualnie ważnym tematem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w przestrzeniach publicznych. Jednym z objawów chorobowych często bywa podwyższona temperatura ciała, dlatego w wielu miejscach zaczęto stosować automatyczny pomiar temperatury ciała osób wchodzących.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom bezpieczeństwa, stworzono grupę kamer dedykowanych do pomiaru temperatury ludzkiego ciała. Kamery te zostały przystosowane do pomiaru w zakresie temperatury 30-45 °C. Bazują one na zasadzie pomiaru emisji promieniowania cieplnego.
Każdy obiekt (przedmiot) posiadający temperaturę większą od zera bezwzględnego emituje promieniowanie cieplne. Również ludzkie ciało emituje takie promieniowanie. Korzystając z analityk detekcji celu, w tym przypadku detekcji twarzy, kamery termowizyjne wyszukują w obrazie twarz człowieka i przeprowadzają pomiar. Pomiar odbywa się w czasie rzeczywistym i jest bezkontaktowy. Informacja z pomiaru przekazywana jest do dedykowanego oprogramowania lub rejestratora NVR, gdzie operator jest informowany na bieżąco o odczytach.
W przypadku wykrycia przekroczenia temperatury według zadanych parametrów, system automatycznie informuje o tym odpowiednie osoby. Sam alarm może być zakomunikowany na kilka sposobów. Mamy do dyspozycji powiadomienia wizualne w postaci pojawiających się alarmów na ekranie operatora lub sygnałów dźwiękowych z aplikacji. Jednocześnie zarówno rejestrator, jak i sama kamera, może wysterować wyjście przekaźnikowe, do którego możemy podłączyć zewnętrzne urządzenie wykonawcze np. w postaci syreny alarmowej.
Zastosowanie kamer termowizyjnych przy zagrożeniach chorobowych
Podczas montażu kamery termowizyjnej należy pamiętać o wytycznych producenta dotyczących miejsca instalacji kamer, o wpływie innych źródeł ciepła na pomiar temperatury oraz o warunkach pogodowych oddziałujących na sam pomiar. Korzystając z doradztwa technicznego doświadczonych instalatorów możemy ograniczyć ilość błędnych pomiarów do minimum.
Warto zwrócić uwagę na to, iż zalecane jest odpowiednie przygotowanie miejsca pomiaru. Producenci zalecają wytyczenie korytarza pomiarowego w celu szybszej identyfikacji osoby mogącej mieć podwyższoną temperaturę. Same algorytmy w kamerach potrafią wykryć nawet 30 twarzy na jednym obrazie i wskazać która osoba może mieć podwyższoną temperaturę. W przypadku wykrycia takiej osoby należy zweryfikować pomiar stosując urządzenia posiadające certyfikat medyczny do pomiaru temperatury ludzkiego ciała.
Kamery to jednak nie wszystko. Do pomiaru temperatury możemy wykorzystać terminale kontroli dostępu z modułem automatycznego pomiaru temperatury. Takie rozwiązanie daje nam możliwość dokładnej identyfikacji osoby wchodzącej w wyznaczoną strefę. Po dokonaniu pomiaru temperatury i/lub weryfikacji uprawnień w postaci karty dostępu lub odczytu biometrycznego twarzy, osoba może przejść dalej. Takie rozwiązanie sprawdzi się na pewno w zakładach pracy, fabrykach, magazynach, gdzie już stosowana jest kontrola dostępu. Terminale poszerzają możliwości systemu o pomiar temperatury oraz posiadają funkcjonalność np. alarmowania w przypadku braku założonej maseczki.
Automatyczny pomiar temperatury możemy zastosować w różnych obiektach. Zaczynając od zakładów pracy, przez budynki użyteczności publicznej, galerie handlowe, sklepy, kościoły, kończąc na szkołach czy uczelniach. Oczywiście tych miejsc może być więcej. Każdy kto chce zadbać o bezpieczeństwo swojego obiektu, może zainstalować system pomiaru temperatury.
Szeroka gama produktów i rozwiązań pozwala dopasować system kontroli temperatury ludzkiego ciała do wymagań klienta. Z naszej strony przedstawiamy kilka gotowych rozwiązań składających się z kamer rejestratorów i akcesoriów umożliwiających szybkie spełnienie wymagań klientów. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami pokazującymi działanie systemu w praktyce.
Warianty budowy systemu do pomiaru temperatury
Wariant 1
Ręczne kamery termowizyjne Fever Screening pozwalają na szybki i niezawodny pomiar temperatury. Zakres pomiaru to od 30°C do 45°C, dokładność ±0.5°C pozwala na precyzyjne określenie temperatury danej osoby. W zależności od modelu uzyskać możemy połączenie z aplikacją na telefon, oprogramowaniem iVMS czy głośnikiem bezprzewodowym do sygnalizacji alarmu wykrycia podwyższonej temperatury. Kamery pozwalają na znacznie szybszy i bezpieczniejszy pomiar temperatury w porównaniu do konwencjonalnych termometrów, które wymagają bliskiego kontaktu, a sam pomiar trwa od 3 do nawet 5 sekund.
Wariant z kamerą ręczną będzie odpowiedni w przypadku małych punktów usługowych, które potrzebują dobrych rozwiązań w niskiej cenie. Rozwiązanie to sprawdzi się w takich miejscach jak: gabinety dentystyczne, salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Funkcjonalne będzie też w małych biurach i innych obiektach, gdzie nie występuje wzmożony ruch, ale istotne jest bezpieczeństwo pracowników.
Wariant 2
Systemy oparte na tradycyjnych kamerach termowizyjnych oferują znacznie więcej możliwości i są wydajniejsze. Mogą zbadać jednocześnie nawet 30 osób z dokładnością 0,5°C (0,3°C z dodatkowym ciałem czarnym). Kamery rozpoznają osoby, które nie mają założonej maseczki ochronnej i generują komunikat głosowy na ten temat.
Do systemu można dołączyć sygnalizator, który zostanie uruchomiony po wykryciu podwyższonej temperatury. Aplikacja obsługiwana przez chmurę może odpowiadać za powiadomienia PUSH wysłane na telefon, zaś same alarmy przekroczenia temperatury są zapisywane w systemie. Katalogowane jest zdjęcie z pomiaru oraz jego szczegóły – data, godzina itp. Kamery zainstalować można na statywie lub tradycyjnie na ścianie (uwzględnić trzeba tutaj parametry kamery, aby uzyskać odpowiednią odległość kamery od osób badanych).
Wariant 3
Nowe terminale bezdotykowe Hikvision MinMoe z rozpoznaniem twarzy. Posiadają duży dotykowy ekran LCD, obiektyw termograficzny oraz zwykły. Technologia termograficzna w zakresie temperatur: 30-45°C i dokładnością ±0.5°C. Oparte są na algorytmie deep learning, rozpoznają twarz z dokładnością powyżej 99% w czasie 0.2 sekundy. Sprawdzają też, czy dana osoba ma założona maseczkę i mogą prosić o jej założenie w przypadku wykrycia jej braku. Połączenie z kontrolą dostępu oferuje możliwość ustawienia opcji automatycznego otwarcia bramek/drzwi lub odmowy dostępu. Terminale oferują pamięć do 50 000 twarzy i 100 000 zdarzeń. Posiadają też wbudowane czytniki kart.