Wczytuję dane...
Jak wybrać kamerę do monitoringu?

Chcąc samemu stworzyć system monitoringu rzucani jesteśmy na głęboką wodę. Do wyboru mamy systemy cyfrowe i analogowe, kamery i rejestratory posiadają wiele rożnych funkcji, których znaczenia nie znamy a w dodatku zasypani jesteśmy rożnego rodzaju modelami urządzeń, przez co potrzeba by dużo czasu aby zrozumieć za co odpowiedzialna jest każda funkcja, na co zwrócić uwagę i jakie urządzenia będą dla nas odpowiednie. Poniżej postaramy się wyjaśnić wszystkie funkcje oraz pokrótce opisać na co trzeba zwrócić uwagę wybierając poszczególne urządzenia. Zacznijmy może od wyjaśnienia pojęć związanych z systemami monitoringu.Słownik pojęć CCTV


CCTV (Closed-Circuit TeleVision) – w dosłownym tłumaczeniu do telewizja o zamkniętym obwodzenia. System przesyłu obazu z kamer do urządzeń rejestrujących lub monitorów, o ograniczonym obszarze działania. Stosowany we wszelkich obiektach, gdzie zachodzi konieczność monitorowania ich.

Promiennik IR – promiennik podczerwieni, jest dodatkowym wyposażeniem kamery, który umożliwia doświetlenie obazu (np. w nocy) w miejscu, gdzie nie jest możliwe zastosowanie zwykłego białego światła. Obecnie w większości kamer wykorzystywane są diody LED o wysokiej efektywności, a same promienniki mają różny zasięg i kąt oświetlenia.

WDR (Wide Dynamic Range) – jest funkcja umożliwiająca uzyskać szeroki zakres dynamiki naświetlenia. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dobej widoczności gdy w kadrze znajduje się bardzo jasny punkt światła oraz ciemniejsza część. Bez WDR światło oślepiło by obiektyw i ciemniejsza część była niewidoczna. WDR wyrównuje poziomy światła aby uzyskać dobą widoczność tak w świetle jak i zaciemnionej części kadru.

DNR (Digital Noise Reduction) - czyli cyfrowa redukcja szumów. Funkcja redukuje szumy, bądź rozmycia obazu, które powstają podczas całkowitego lub niedostatecznego poziomu światła.

EIS (Electronic Image Stabilization) – elektroniczna stabilizacja obazu. Funkcja w kamerze umożliwiająca redukcje drgań kamery wywołanymi na przykład mocnymi podmuchami wiatru lub drżeniem podłoża.

HLC (Hightlight Compensation) – technologia umożliwiająca zredukowanie padania mocnego światła reflektorów. Zastosowanie takie doskonale sprawdza się w kamerach do odczytywania tablic rejestracyjnych.

BLC (Backlight Compensation) – funkcja stosowana w prawie każdej kamerze, odpowiadająca za kompensacje światła wstecznego. Dzięki niej, gdy kamera zostanie wystawiona na źródło mocnego światła np. (słońce) pierwszy plan wciąż będzie wyraźny i dobze oświetlony.

Motozoom – funkcja w kamerze pozwalająca na optyczne przybliżanie i oddalanie obazu, bez utraty jakości tak jak ma to miejsce w zoomie cyfrowym.

EXIR – nowoczesny promiennik, stosowany w wysokiej jakości kamerach. Jedna dioda pozwalająca na równomierne doświetlenie obazu. Aby kamery nie oślepiały samych siebie, promiennik jest oddzielony od obiektywu.

LPR (License Plate Recognition) – funkcja w kamerze umożliwiająca pobieranie tablic rejestracyjnych pojazdów. W wielu kamerach , które posiadają tę funkcję, istnieje możliwość zintegrowania kamery z na przykład szlabanem zabezpieczającym wjazd na teren parkingu.

ROI (Region of Interest) – funkcja umożliwiająca poprawę jakości obazu na zaznaczonym obszarze, ograniczając przy tym jakość pozostałego obszaru. Dzięki temu w przypadku słabej przepustowości łącza zostanie zredukowane jego obciążenie a także pozwoli na oszczędność miejsca HDD.

Kompresja H.265+ – standard kompresji obazu. Kodek h.265+ pozwala na zmniejszenie rozmiaru zapisywanych danych o ponad 80% w stosunku do pierwszej generacji kodeków. Opierając się na nim zainstalować można ponad 4 razy więcej kamer na istniejącej już sieci.

FPS (frames per second) – liczba klatek wyświetlanych na sekundę. Filmy kinowe wyświetlane są z prędkością 24fps, filmy w telewizji czy na komputerze zazwyczaj odtwarzane są z prędkością 24-30fps, i te liczby potrzebne są do pełnej płynności obazu. Aby zaoszczędzić miejsca na dysku kamery oferują też wysokie rozdzielczości z mniejsza liczbą FPS jak np. 6, 10 czy 15. Film wtedy jest mniej płynny a wraz z mniejszą liczbą klatek zamienia się bardziej w pokaz slajdów, jednak przy zapisie danych ważna jest również ich ilość. Mniejsza liczba klatek pozwoli równie dobze zidentyfikować intruza, a przy okazji pozwoli zachować nagrania z dłuższego okresu.

ICR (Infrared Cutfilter Removal) – mechaniczny filtr podczerwieni to element odpowiedzialny za sterowanie promieniami podczerwieni. Podczas zmiany natężenia światła jest on przysuwany bądź odsuwany od matrycy kamery. W nocy jest on zdejmowany z sensora przez co umożliwia dotarcie większej ilości światła, czego skutkiem jest rozjaśnieni obserwowanego planu.

Maska prywatności – funkcja w kamerze umożliwiająca stworzenie wirtualnej maski na nagrywanym obszarze. Wykorzystuje się je do zakrycia na przykład okien, aby uszanować prawo do prywatności.

PoE (Power Over Ethernet) – jest to technologia umożliwiająca połączenie zasilania i sieci za pomocą jednego przewodu, bez konieczności stosowania dodatkowego zasilania. Istnieje kilka standardów PoE, jak Poe+, High PoE, Super-PoE

P-IRIS – funkcja umożliwiająca dostosowanie poziomu oświetlenia np. w zamkniętych, przeszklonych pomieszczeniach a jednocześnie oświetlonych mocnym światłem z zewnątrz. Regulując otwarcie przysłony do matrycy wpuszczane jest mniej lub więcej światła, tak aby obaz był czytelny.

Auto-Tracking – funkcja stosowana w kamerach obotowych PTZ, umożliwiająca podążanie/śledzenie wykrytego obiektu.

PTZ (Pan/Tilt/Zoom) – funkcja odnosząca się do kamer obotowych umożliwiająca sterowanie kamerą w poziomie, pionie, a także przybliżenie optyczne i cyfrowe. Nowoczesne kamery obotowe mają możliwość patrolowania określonych tras czyli konfiguracje tzw. presetów: obserwowania stałych punktów lub auto-tracking.

Defog – technologia pozwalająca na korekcję obazu kamery podczas trudnych warunków atmosferycznych takich jak mgła, śnieg, opady deszczu lub zjawisko smogu, które mogą znacznie ograniczać widoczność kamery.
ONVIF – standard pozwalający na zapis obazu w przypadku gdy rejestrator i kamera pochodzą od różnych producentów. Za jego pośrednictwem użytkownik ma możliwość konfigurowania ustawień audio, wideo, ustawień PTZ, a nawet wejść i wyjść przekaźnikowych.

Kamery Turbo-HD – linia kamer analogowych firmy Hikvision, rejestrująca obaz w jakości HD, do 4K. Kamery z tej linii nie wymagają konfiguracji, wystarczy je zasilić, a drugim kablem połączyć z rejestratorem celem uzyskania wizji. Nowsze serie zostały wyposażone w sprzętowy WDR 120dB, nowoczesny promiennik EXIR czy technologię PoC (analogiczną do PoE, jednak do zastosowania w systemach analogowych).

Kamery IP – linia kamer cechująca się wyższymi rozdzielczościami dochodzącymi nawet do 12MP, oraz posiadające zaawansowaną analitykę obazu, jak: przekroczenie linii, sygnalizacja wejścia w zaznaczony obszar, wykrycie kradzieży przedmiotu, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, kamery z mapami ciepła oraz zliczające ludzi.

Adres IP – jest unikalnym adresem każdego urządzenia, które funkcjonuje w sieci. W przypadku monitoringu dotyczy on kamer IP i rejestratorów. Dzięki niemu możliwe jest bezpośrednie połączenie z danym urządzeniem w sieci.

P2P (Peer to Peer) – znana bardziej jako „Chmura”. Usługa sieciowa, która w przypadku CCTV umożliwia na połączenie się kamerą IP, rejestratorem bez względu na rodzaj łącza: stałe, zmienne lub internet mobilny. Zalecana głównie wszystkim użytkownikom posiadające zmienny adres IP, chcących połączyć się z urządzeniem bez skomplikowanej konfiguracji.

AWB (Automatic White Balance) – jest to automatyczny balans bieli. Kolejna funkcja stosowana w kamerach, za pośrednictwem której kamera może prawidłowo odwzorować kolory w zależności od rodzaju oświetlenia.

AES (Automatic Electronic Shutter) – funkcja odpowiadająca za automatyczną regulację czasu otwarcia migawki, dostosowując tym samym czas ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych.

DC (Direct Current) – oznaczenie prądu stałego, w którym zwrot oraz kierunek przepływania prądu jest stały. W przypadku monitoringu najczęściej stosowany sposób zasilana kamer.

AC (Alternating Current) – oznaczenie dla prądu zmiennego, w których wartość natężenia zmienia się w sposób sinusoidalny. Prąd AC, głównie stosowany jest w kamerach PTZ.

Wyjście alarmowe – jest to wyjście stosowane w rejestratorach i umożliwia ono np. w przypadku wykrycia przez kamery intruza powiadomienia centrali monitorującej, aby ta mogła odpowiednio zareagować na dane zdarzenie.

Switch POE – urządzenie stosowane w monitoringu, pozwalające na zasilenie kamer IP przez technologię PoE.

Auto-Focus – określenie dotyczy obiektywu, który samoczynnie reguluję ogniskową celem uzyskania odpowiedniej ostrości obazu.

Bitrate – dotyczy cyfrowej szerokości pasma, za pośrednictwem której można określić z jaką częstotliwością są przekazywane dane. Wyraża się go w bitach na sekundę i im jest on większy, tym więcej danych można przesłać.

CIF (Common Intermediate Format) – format obazu o rozdzielczości 352x288 pikseli odnoszący się to telewizji analogowej.

Czułość – określenie dotyczy ilości światła, jaka jest konieczna do otrzymania standardowego obazu z kamer. Najczęściej wyraża się ją w jednostce światła „lux”

HDMI (High Definition Multimedia Interface) – interfejs umożliwiający przesyłanie audio i wideo w dużej rozdzielczości. Najczęściej służy do połączenia rejestratora z monitorem.

IP (Ingress Protection) – stopień ochrony, potocznie nazywany klasą szczelności. Określa on stopień ochrony kamery przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak kurz, deszcz czy śnieg.

IK – stopień ochrony, potocznie nazywany klasą odporności. Określa on stopień ochrony kamery przed uszkodzeniami mechanicznymi.

OSD (On Screen Display) – menu ekranowe. Technologia stosowana w nowoczesnych kamerach, pozwalająca na konfiguracje jej parametrów na ekranie komputera lub telewizora.

VGA (Video Graphics Array) – interfejs służący do transmisji obazu, wykorzystywany w rejestratorach do połączenia ze standardowymi monitorami.

Transformator Video – złącze służące do transmisji obazu z kamery do rejestratora i z rejestratora do kamery za pośrednictwem kabla UTP (skrętki).

Skrętka komputerowa (kabel UTP) – przewód składający się z 8 żył służący do transmisji danych.

Kabel koncenctryczny – przewód telekomunikacyjny wykorzystywany do transmisji sygnału o zmiennej małej mocy. W systemach CCTV składa się z przewodu koncentrycznego oraz dwóch żył zasilających.

Kamera PINHOLE – miniaturowa kamera, która ze względu na swoje rozmiary może pełnić rolę kamery szpiegowskiej lub mieć zastosowane np. w bankomatach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery do monitoringu?
Załóżmy, iż system ten ma pozwolić w zabezpieczeniu domu, mieszkania, biura lub małej firmy. Zdecydowanie wygodniejszy będzie system IP, który oferuje dobą jakość obazu przy mniejszych wymiarach urządzeń oraz jest łatwiejszy w montażu- nie wymaga osobnego zasilania każdej kamery. Szczególnie w monitoringu domu czy mieszkania na pewno ważne jest aby system był dyskretny i nie wymagał uciążliwego montażu.

Po pierwsze określić musimy specyfikę budynku oraz warunki w jakich pracować mają kamery. Aktualnie większość kamer odporna jest na warunki pogodowe, jednak jeśli monitorowany będzie obszar wewnątrz budynku, wyszukać można kamery bez takowej ochrony, co pozwoli trochę zaoszczędzić. Dalej określić trzeba obszary, które chcemy objąć monitoringiem. Pozwoli nam to ustalić potrzebną ilość kamer. Jeśli niektóre z obszarów znajdują się w otwartej przestrzeni (na przykład wejście na posesję i podjazd), warto zastanowić się czy chcemy uzyskać bardziej szczegółowy podgląd z kilku kamer czy też wystarczy mniejsza ich liczba z szerszym kątem widzenia. Związane jest to z obiektywem – obiektyw 2.8mm będzie miał znacznie szersze pole widzenia od obiektywu 4mm lub 6mm. Alternatywą jest kamera obotowa lub obiektywy fish-eye, które obejmują jeszcze większy obszar jednak jest on narażony na zniekształcenia. Kolejną istotną rzeczą jest to w jakich warunkach oświetlenia pracować będą kamery. Jeśli ma to być również praca w słabym lub całkowitym braku oświetlenia wybać trzeba kamerę z promiennikiem IR. Pozwoli on na rejestrację obazu w słabym oświetleniu nocnym. Ważna jest oczywiście również jakość obazu. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy rozdzielczość Full HD 1080p (1920x1080 pikseli) lub 720p (1280x720 pikseli), które oferują dokładny, ostry obaz. Oczywiście wybać można większe rozdzielczości, które oferują jeszcze lepszą jakość obazu jednak trzeba się wtedy liczyć z większym obciążeniem sieci. Jeśli jednak bardzo nam na tym zależy, wybać można większą rozdzielczość w połączeniu z mniejszą liczbą klatek na sekundę (fps), co pozwoli na ograniczenie obciążenia. W tej chwili uwagę trzeba zwrócić na kompresję danych – nowsze kodeki czyli standard h.265 lub h.265+ pozwalają zredukować objętość danych do transmisji i zapisu przez co obciążenie sieci jest mniejsza a na dysku twardym zachować możemy znacznie dłuższy czas nagrań. Przed funkcjami dodatkowymi warto również wspomnieć o zasilaniu kamer. W przypadku systemów IP w większości są to kamery z technologią PoE, dzięki której zasilanie oraz dane przesyłane są tym samym przewodem, w przypadku technologii analogowych lub tańszych urządzeń możliwa jest potrzeba osobnego źródła zasilania. Pozostałe funkcje dotyczą poprawy jakości obazu w warunkach zewnętrznych lub słabego oświetlenia a opis każdej z nich znajduje się w słowniczku, podstawowymi są: WDR, Smart IR, DNR. W przypadku monitoringu domowego ważna jest możliwość zdalnego podglądu z kamer za pomocą aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej. Dzięki tej opcji zawsze będziemy w stanie sprawdzić co się dzieje w domu. Zastanowić się można również nad kwestią analityki treści obazu i ewentualnego połączenia z systemem alarmowym. Dzięki tym opcjom rejestrować możemy obaz tylko gdy wykryty jest ruch lub wyzwalać określone działania alarmowe gdy wykryty zostanie intruz w danej przestrzeni.

Najprostszy w instalacji i konfiguracji będzie bezprzewodowy system oparty na kamerach Wi-Fi. Pozwoli on uzyskać równie dobą jakość obazu a jednocześnie jest szybki w montażu, nie wymaga podłączenia przewodu z centrali do każdej kamery oraz jest bardzo prosty w konfiguracji. W ofercie znajdują się również kamery o bardzo małych rozmiarach, które nie będą rzucać się w oczy w przestrzeni domowej. W tym przypadku jednak znów trzeba zwrócić uwagę na zasilanie- potrzebne będzie zewnętrzne źródło lub kamera z zasilaniem akumulatorowym, która umieścić będzie można w całości swobodnie lub zmieniać jej położenie. Jest to idealne rozwiązanie jeśli poszukujemy wirtualnej niani.

Jeśli ten poradnik nie do końca rozwiązał problem wyboru kamery lub mają Państwo dodatkowe pytania czy wątpliwości- zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy służą pomocą oraz doradzą, jakie urządzenia będą odpowiednie dla Państwa potrzeb.