Wczytuję dane...
Monitoring domu

Monitoring domu

Monitoring stał się ostatnio jednym z głównych elementów wyposażenia naszych biur, magazynów, sklepów, galerii handlowych, a nawet ulic czy parków- miejsc w których spodziewamy się potencjalnego zagrożenia. Coraz częściej pojawia się również pytanie, czy wystarczająco dobrze dbamy o bezpieczeństwo we własnym domu? Co zrobić aby skutecznie zabezpieczyć siebie i swoje mienie? Mam nadzieję, że niniejszy artykuł będzie wyczerpującą odpowiedzią.

Alarm czy monitoring?

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie zabezpieczenia łączącego system alarmowy oraz monitoring CCTV. To wyjście kompleksowe- z jednej strony mamy alarm, który informuje nas o zdarzeniu, a z drugiej - kamery, które rejestrują to co dzieje się wokół. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni wybierać między jednym a drugim, zdecydowanie polecamy opcję monitoringu. Jego koszt jest stosunkowo nieduży, a w zamian otrzymujemy pełny obraz zdarzenia, w odróżnieniu od alarmu, który jedynie sygnalizuje, że do niego doszło.

Zalety monitoringu

Posiadanie monitoringu daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. W każdej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić co dzieje się w naszym domu lub w jego otoczeniu, co więcej, nie wymaga to użycia dodatkowych urządzeń. Dzięki połączeniu z Internetem, mamy podgląd przez komputer lub za pomocą smartfona przebywając w pracy, na urlopie lub po prostu- w innej części posesji. Oprócz obserwacji na żywo, możliwe jest odtworzenie przeszłych zdarzeń, co jest niezwykle cennym dowodem w przypadku przestępstwa. Mówiąc wprost, monitoring domu jest pożądanym narzędziem w przypadku włamania, kradzieży, wandalizmu, pozwalającym na ujęcie sprawców.

Od czego zacząć?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup zestawu monitoringu, powinniśmy przemyśleć kwestie związane z jego montażem. Każdy system jest kwestią indywidualną, dlatego też warto stworzyć roboczy plan, uwzględniający odpowiedzi na następujące pytania: ile kamer potrzebujemy? Czy chcemy monitorować wnętrze domu czy jego otoczenie? Które miejsca są dla nas newralgiczne? Aby przybliżyć Państwu zasady, którymi należy kierować się przy rozmieszczaniu urządzeń, poniżej przedstawiam przykładowy rzut budynku, wraz z orientacyjnym układem kamer. Polecam również skorzystanie z aplikacji 'e-mapa', za pomocą której możemy wirtualnie rozlokować urządzenia.


Wybór rejestratora

Odpowiedni rejestrator stanowi podstawę dobrze skonstruowanego systemu monitoringu. W zależności od przewidywanej ilości kamer, w sprzedaży są -4, -8, -16 i więcej kamerowe rejestratory, które w standardzie obsługują najnowszą kompresję h.264. Rodzaj kamer (analogowe czy IP; nt. Monitoringu IP przeczytasz osobny artykuł) warunkuje również typ urządzenia rejestrującego. Jeśli wybieramy nowoczesne kamery IP, powinniśmy konsekwentnie zastosować rejestrator sieciowy, czyli NVR. Modelu podstawowego użyjemy w przypadku tradycyjnych urządzeń analogowych, przy czym istnieje możliwość pracy w trybie hybrydowym (0401QE), po podłączeniu dwóch kamer IP i dwóch kamer analogowych. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór rejestratora jest kwestia mikrofonu. W podstawowym modelu jest jedno wejście audio do którego możemy podłączyć mikrofon, jeśli planujemy zainstalować więcej tego typu urządzeń powinniśmy poszukać bardziej zaawansowanego rejestratora. I wreszcie najważniejsza kwestia- jaki czas archiwizacji? Najprostsze rejestratory: posiadające jeden dysk o pojemności 1tb, przy zastosowaniu 4 kamer w zapisie ciągłym, dają możliwość archiwum 21 dni. Gdyby skorzystać z trybu detekcji ruchu oraz terminarza, czas zapisu wydłuża się. Naturalnie, jeśli chcemy aby archiwizowany materiał był jeszcze większy, przy zachowaniu wysokiej jakości, powinniśmy wybrać rejestrator obsługujący większą ilość dysków.

Walory urządzenia rejestrującego

Jak wspomniałem, urządzenie rejestrujące to „serce systemu”. Obecnie dzięki najnowszej technologii jego instalacja oraz obsługa stają się coraz prostsze. Wbudowany darmowy serwer DDNS producenta oraz technologia UPNP sprawiają, że konfiguracja sieci jest błyskawiczna i nie wymaga zmiany ustawień routera,. Rejestrator automatycznie się z nim łączy oraz przekierowuje porty. Dzięki połączeniu z Internetem, oprócz możliwości podglądu z dowolnego miejsca za pośrednictwem komputera lub smartfona, urządzenie rejestrujące wysyła powiadomienia w postaci e-mail o wykryciu ruchu, sabotażu lub informację o błędach dysku. Ponadto, w wypadku alarmu, również drogą mailową otrzymujemy zdjęcia lub na serwer FTP krótkie filmiki dotyczące zdarzenia. Producenci zakładają także opcję podłączenia rejestratora do urządzenia zewnętrznego, dzięki czemu informację o wykryciu ruchu otrzymuje np. centrum monitoringu. Nawiązując do podstawowych zadań monitoringu domu, należy wspomnieć o możliwości odtwarzania nagrań. Bezproblemowo jesteśmy w stanie sprawdzić co działo się na naszej posesji w wybranym momencie lub w chwili gdy urządzenie wykryło ruch- na zasadzie detekcji.


Dysk- uzupełnienie rejestratora

Dysk twardy jest nieodłącznym elementem urządzenia rejestrującego. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie zbioru nagrań. W chwili obecnej na rynku można znaleźć pamięć o pojemności od 250GB do nawet 4TB. Poszukując dysku twardego do systemu monitoringu należy pamiętać, aby wybrać model zgodnie z jego przeznaczeniem, np. seria purple WD. Aby obliczyć odpowiednią pojemność w stosunku do ilości wykorzystanych kamer i ich rozdzielczości warto posiłkować się kalkulatorem danych, który pomoże w dobraniu właściwego urządzenia.

Kolejny krok- dobór odpowiednich kamer

Oferta kamer przemysłowych jest obecnie tak szeroka, że wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się niełatwą sprawą. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie czy chcemy monitorować wnętrze naszego domu czy raczej jego otoczenie. W związku z tym, że kamera nie jest urządzeniem uniwersalnym, do dyspozycji mamy kamery: zewnętrzne - zwykle w metalowej obudowie, dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych oraz wewnętrzne - działające w stałej temperaturze pokojowej, nie narażone na wilgoć. Również jeśli chodzi o estetykę możemy wybierać między kamerą kopułkową a tubową. W zasadzie nie różnią się one pod względem jakości obrazu, kwestia montażu także zależy od preferencji Użytkownika. Znaczenie ma tutaj wygląd i dyskrecja; kamera kopułkowa jest bez wątpienia mniej zauważalna, w przeciwieństwie do kamery tubowej, która pełni również funkcję prewencyjną. Dodatkową cechą kamer jest możliwość widzenia w nocy, dzięki wbudowanemu promiennikowi IR przełącza się w tryb nocny, a co za tym idzie widzi czarno-biało. Kolejną sprawą są parametry techniczne, a mianowicie obiektyw. Obecnie dostępne na rynku są dwa rodzaje: stały i regulowany. Obiektyw stały to standardowo 3,6mm, który daje nam jedynie widok poglądowy otoczenia. Jeśli zależy nam na manualnej regulacji szerokości kadru czy odległości widzenia kamery powinniśmy wybrać obiektyw regulowany 2,8-12mm. I wreszcie przechodzimy do najważniejszego aspektu, a mianowicie jakości obrazu. Obecne na rynku kamery analogowe, pozwalają na nagranie w rozdzielczości maksymalnie 960H, czyli 960x576pikseli. Alternatywą dla nich jest nowoczesna kamera IP, o znacznie większej rozdzielczości (nawet do 3 Mpx), dająca doskonałą jakość obrazu (o monitoringu IP przeczytasz w innym artykule).

Połączenie całości- okablowanie

Po wybraniu rejestratora, dysku oraz kamer, czas na połączenie wszystkich elementów. Właściwe okablowanie jest bardzo ważne jeśli chcemy aby cały system działał bez zastrzeżeń. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup monitoringu IP możemy wykorzystać już istniejącą infrastrukturę sieci lokalnej wykorzystując wolne gniazda RJ45. Sprawa staje się nieco bardziej zawiła w przypadku kamer analogowych. Oprócz zastosowania kabla koncentrycznego należy rozmieścić również przewody zasilające (w ofercie znajdziecie Państwo już połączone oba przewody). Kable mogą różnić się wykorzystanym materiałem oraz jakością, a także długością (obsługujące odległości do 50 m i100 m). Kabel koncentryczny stosowany jest w przypadku dystansu do 100 m, natomiast większe długości wymagają użycia skrętki komputerowej typu UTP. Połączenie przewodu z rejestratorem czy kamerą jest możliwe dzięki gniazdom BNC, trudność może sprawić tzw. „zarabianie” wspomnianych końcówek. Jeśli chodzi o zasilanie, możemy wykorzystać dwie możliwości, a mianowicie zwykły zasilacz (nie podtrzymuje napięcia) i listwa zasilająca lub polecany przez specjalistów zasilacz buforowy, posiadający dodatkowe zasilanie w postaci akumulatora.

Mam nadzieję że przedstawione przeze mnie kroki doprowadzą Państwa do zbudowania kompletnego zestawu monitoringu, dzięki czemu będziecie Państwo mogli poczuć się spokojniej. W razie wątpliwości możecie Państwo liczyć na pomoc naszych ekspertów.

Zapraszamy do naszego sklepu lub kontaktu bezpośredniego!