Wczytuję dane...
Monitoring IP

Monitoring IP to najnowsza technologia wśród kamer przemysłowych, a jej wdrożenie niesie wiele korzyści zarówno dla instalatorów i firm projektujących systemy ochrony jak i dla klientów końcowych dbających o bezpieczeństwo swoje, swoich rodzin i współpracowników. Wielokrotnie wyższa jakość obrazu, możliwość podglądu przez Internet oraz montaż przy wykorzystaniu już istniejącej instalacji to tylko niektóre z z zalet nowych urządzeń szturmujących rynek zabezpieczeń.

Czym jest monitoring IP? W najprostszym rozumieniu, tym co różni monitoring IP od tradycyjnych kamer analogowych jest wykorzystanie skrętki internetowej zamiast kabla koncentrycznego (pot. antenowego). Kamera technologii IP posiada wbudowany mikroprocesor oraz system operacyjny, dzięki czemu po podłączeniu jej do sieci LAN, zostanie wykryta jako komputer. Jest również wyposażona w Web Server (zupełnie jak przy rejestratorze cyfrowym), co oznacza że może działać samodzielnie. Gdyby zastosować dodatkowo kartę pamięci (w przypadku niektórych urządzeń jest taka możliwość) mamy do czynienia z małym systemem monitoringu CCTV. Jak widać, najnowszy sprzęt jest o krok przed telewizją przemysłową analogową. Dlatego też nie dziwi fakt, że instalatorzy coraz częściej sięgają po najnowszą propozycję producentów.

Pierwsze próby zastosowania rozwiązań IP to 1996 rok, dziś sklepy branżowe posiadają w swej ofercie wiele modeli tego typu urządzeń. Wśród najpopularniejszych kamer tubowych eksperci wymieniają zwłaszcza model: DS-2CD2010-I z obiektywem 4 mm i przetwornikiem obrazu 1/3” 1.3 Mpx. Kamerę wyróżnia doskonała jakość obrazu oraz czułość, poza tym cena jest całkiem przystępna. Krótko mówiąc, to model najlepszy w swojej klasie. Z szerokiej gamy kamer kopułowych instalatorzy wybierają najczęściej model DS-2CD2120-I (obiektyw 2,8 mm, przetwornik obrazu 1/3” 2.0 Mpx). Polecany jest on zwłaszcza przy zabezpieczeniach biur, magazynów.

Jak wspomniałem, chcąc zbudować mniej zaawansowany system w oparciu o sprzęt IP, wystarczy jedna kamera. Co prawda nie jest to zbyt wyrafinowane rozwiązanie, niemniej jednak możliwe. Aby stworzyć rozbudowane, solidne zabezpieczenie, specjaliści radzą aby posiłkować się urządzeniem rejestrującym. Warto zatem wykorzystać rejestrator cyfrowy NVR (Network Video Recorder), np. DS-7604NI-E1/A z dwurdzeniowym procesorem, który jest kompatybilny z szeroką gamą kamer IP. Przy bardziej złożonych układach, instalatorzy stosują zamiennie specjalne oprogramowanie na komputery PC. I oto spotykamy się z kolejną zaletą, a mianowicie możliwość wyboru najdogodniejszego rozwiązania w zakresie zapisu obrazu. Warto również wspomnieć, że urządzenie rejestrujące może znajdować się w zupełnie innym miejscu niż kamery IP, dzięki opcji transmisji obrazu przez Internet, użytkownik może nadzorować system kamer CCTV z dowolnej lokalizacji, za pomocą komputera lub smartfonu. Dodatkowo, w połączeniu ze stroną internetową, monitoring IP umożliwia zdalny podgląd na żywo, co znajduje ciekawe zastosowanie w ośrodkach wczasowych, rekreacyjnych, na na stokach narciarskich.


Atutem systemów CCTV opartych na sprzęcie IP, wymienianym zwłaszcza przez instalatorów, jest fakt, że można je zamontować na już istniejącej instalacji, nie potrzeba dodatkowego okablowania. Zasilanie przez skrętkę- rozwiązanie PoE (Power over Ethernet) jest wystarczające dla wszystkich kamer, co pozwala zaoszczędzić czas, zmniejszyć koszty instalacji oraz niewątpliwie ułatwić montaż.

Kolejną zaletą zastosowania kamer IP w systemach CCTV jest wysoka jakość przesyłanego obrazu. Kamery megapikselowe IP mają dużą rozdzielczość, dzięki czemu zyskujemy nie tylko świetną jakość, ale także możliwość obróbki cyfrowej. Jest to niezwykle ważne w przypadku ewentualnego włamania lub jakiegokolwiek zdarzenia, które wymaga interwencji straży miejskiej, policji lub innych służb.

Wśród wielu atutów monitoringu IP pojawia się jednak również nieznaczna wada, a mianowicie cena. Rozwiązanie to wciąż jest nieco droższe od kamer analogowych. Warto jednak przeanalizować wszystkie korzyści wynikające z zakupu systemu CCTV opartego na technologii IP. Biorąc pod uwagę możliwość zdalnego nadzoru oraz serwisu, bez konieczności dojazdu, a także niewielkie koszty montażu, okazuje się, że różnica cen nie jest tak duża. Ważnym argumentem jest również fakt, iż monitoring IP, jak każda nowość, z każdym tygodniem staje się coraz tańszy, a ponadto zaczyna wypierać tradycyjne kamery analogowe. Oznacza to, że niebawem systemy telewizji przemysłowej będą opierane w doskonałej większości na sprzęcie IP.