Wczytuję dane...
Kamery obrotowe

Kamera obrotowa jest najdoskonalszą wersją kamery przemysłowej. Posiada funkcje, które pozwalają na szczegółową obserwację wybranego obszaru. Znakomicie sprawuje się zwłaszcza w systemach monitoringu obsługujących miejsca użyteczności publicznej; na ulicach, w parkach, na parkingach. Kamery obrotowe nazywane są również kamerami PTZ, to skrót z języka angielskiego, oznaczający Pan-Tilt-Zoom (regulacja obrotu, kąta nachylenia i zbliżenia obrazu), odzwierciedlający możliwości działania kamery. Dzięki wbudowanej głowicy, kamera obrotowa może poruszać się w osi pionowej i poziomej, zapewniając tym samym szerokie pole widzenia.

Wspomniane urządzenia są ogromnym wsparciem monitoringu stacjonarnego, osoba operująca może swobodnie przyjrzeć się konkretnym wydarzeniom z różnych kątów oraz w dowolnym powiększeniu, dzięki zaawansowanemu zoomowi.

Kamery obrotowe mogą różnić się podstawowymi parametrami:

 • zoomem: w ofercie można znaleźć urządzenia dokonujące zbliżenia od 10 do 36 razy.,

 • szybkością obrotu- zależne od zastosowanego mechanizmu obrotowego,

 • płaszczyzną obrotu; jedna płaszczyzna- zwykle pozioma oraz kamery działające w płaszczyznach poziomej i pionowej,

 • przeznaczeniem: rozróżniamy kamery zewnętrzne oraz wewnętrzne

 • jakością obrazu: na rynku są zarówno kamery analogowe jak i nowoczesne kamery IP o wysokiej rozdzielczości.

Pomimo wspomnianych różnic, niektóre funkcje są dla kamer obrotowych wspólne, a mianowicie:

 1. Sposób sterowania

  Kamera obrotowa może być obsługiwana na trzy sposoby: za pomocą klawiatury sterującej wyposażonej w joystick, dedykowanej aplikacji czyli CMS lub za pośrednictwem myszki podłączonej do rejestratora. Alternatywne metody zarządzania są ogromną zaletą kamer PTZ, pozwalają one na sprawowanie nadzoru, przebywając na miejscu lub zdalnie, w dowolnym czasie i lokalizacji, wykorzystując przy tym połączenie z Internetem.

 2. Programowanie tras, presetów

  Presety to stałe punkty, które obserwuje kamera, a które można zaprogramować w jej ustawieniach. Można je dowolnie zmieniać, dodawać, usuwać. Istnieje również możliwość stworzenia trasy którą podążać ma kamera. W skrócie, polega to na zapamiętaniu ruchów operatora systemu. Dzięki tej funkcji, kamera stale obserwuje wybrane, newralgiczne miejsca bez interwencji użytkownika.

 3. Inteligentne pozycjonowanie 3D

  Pozwala na szczegółową obserwację wybranego obiektu. Ma zastosowanie na przykład na parkingach, gdzie możemy odczytać numery rejestracyjne nielegalnie parkującego samochodu, lub w miejscach użyteczności publicznej w przypadku zdarzenia wymagającego interwencji służb.

Przykładem kamery szybkoobrotowej, najczęściej wybieraną przez profesjonalistów jest BCS-SD1123 oraz BCS-SD5023-II. To dwa najpopularniejsze typy doceniane przede wszystkim za świetną jakość obrazu i rozsądną cenę.

Oprócz wyżej wymienionych, kamery obrotowe mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Jedną z najbardziej pożądanych jest zastosowanie promiennika podczerwieni. Dzięki temu, nie jest konieczne dodatkowe oświetlanie obserwowanej przestrzeni. Kamera obrotowa z promiennikiem IR jest w stanie efektywnie monitorować w ciemności dystans do 100m.

Ciekawym rozwiązaniem jest również autotracking, czyli śledzenie ruchu. Kamera automatycznie podąża za poruszającym się obiektem i dokonuje zbliżenia. Autotracking ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku dość rozległych obszarów, na których panuje niewielki ruch, np. parkingi, hale magazynowe, parki. Przykładem kamery posiadającej funkcję śledzenia ruchu jest model BCS-SDIP3220I. Ze względu na inteligentne funkcje detekcji, urządzenie to może być montowane właściwie w każdym miejscu, wystarczy je zaprogramować według własnych preferencji., np. w muzeum lub miejscu sakralnym w celu nadzorowania zabytkowych obrazów, rzeźb wykorzystując funkcję detekcji skradzionych obiektów .

Ważnym aspektem jest także możliwość ochrony ustawień kamery przed ingerencją osób trzecich. Niektóre urządzenia posiadają funkcję zabezpieczenia hasłem, co daje nam gwarancję stałego monitorowania wyznaczonych miejsc.

Podsumowując, kamery obrotowe są znakomitym rozwiązaniem zarówno w przypadku małych jak i dużych-profesjonalnych systemów. Regulowany zoom, funkcje inteligentnego pozycjonowania 3D, autotracking czy wbudowany promiennik podczerwieni sprawiają, że urządzenia te świetnie sprawują się w każdych warunkach i bez wątpienia zadowolą każdego, nawet najbardziej wymagającego użytkownika.